Extrém Asus videokártyák

Asus EAX1800 XT TOP

Asus az Asus ellen: EAX1800XT TOP

Rendszeres olvasóink már nagyon jól tudják, hogy jelenleg az NVIDIA viseli a leggyorsabb videokártyáért járó koronát. Az ATI a Radeon X1800 XT-vel komoly konkurenciát állított a GeForce 7800 GTX-nek, hiszen a legújabb meghajtóprogramokkal az ATI kártyái egyre gyorsulnak, emellett olyan plusz funkciókat ismernek, melyeket a GeForce-ok nem (HDR+AA, szögfüggetlen anizo), azonban ugyanez az X1800 XT már nem volt elég az 512 MB-os GeForce 7800 GTX legyőzésére. Pont ezért a kanadai vállalat hamarosan bemutatja az R580-at, az R520 feltupírozott változatát, azonban mielőtt ez megtörténne, ismerkedjünk meg az Asus szárnyai alól kibújó EAX1800XT TOP-pal, mely felfogható egy nem hivatalos X1800 XT PE-nek is. Az Asus vette a bátorságot, és az amúgy sem alacsony órajeleken járó X1800 XT-t túlhajtotta 625/750 MHz-ről egészen 695/795 MHz-re, vagyis átlag 9 %-kal. Vajon ez a szörnyeteg már képes lesz az 512 MB-os 7800 GTX legyőzésére? Tesztünkből kiderül...

 

Adatlap
Termék neve Asus Extreme AX1800XT TOP
Grafikus processzor ATI Radeon X1800 XT (R520)
Grafikus mag csíkszélessége 0,09 mikron
Memória mennyisége 512 MB GDDR3 (256 bit)
Memória gyártója és sebessége Samsung, 1,25 ns
Mag és RAM órajele 700 / 800 MHz (gyári adat)
Támogatott DirectX változat 9.0c
DVI csatoló van, 2 db
D-Sub csatlakozó adapterrel
TV-kimenet van
VGA csatolófelülete PCI Express x16
Mellékelt szoftverek King Kong, Joint Operations, Xpand Rally, Chaos League, Second Sight, Power Drome, Media and Show, Cyberlink Power Director 3, Asus DVD XP, driver lemez, Xitepad driver
Mellékelt kellékek felhasználói leírás, 9 tűs S-Video/HDTV átalakító, 9 tűs VIVO-kábel, RCA kábel, PCIe tápcsatlakozó, 2 DVI/D-Sub átalakító, CD-tok, külső tápegység, Xitepad
Extrák a referencia X1800 XT-től eltérő órajelek;
egyéni hűtés;
egy Xitepad elnevezésű joystick mellékelve
Garancia 3 év
Forgalmazó -
Bruttó kiskereskedelmi ár -
Gyártó oldala Asus EAX1800 XT TOP


A csomagolás [+]

Az EAX1800XT TOP csomagolása tipikusan a hardverre "gyúrók" számára készült, gigantikus méretű doboz, rajta egy csúnyán néző bácsival. A kártya sebességbeli fölénye az átlag X1800 XT-vel szemben egy 3DMark05-ös eredményeket ábrázoló grafikonon látható: az EAX1800XT TOP több mint 10 %-kal gyorsabb a sima X1800 XT-nél. Mi azonban nem a 3DMark-kal játszunk, tehát kíváncsiak vagyunk a játékokban nyújtott teljesítményére is.


A kellékek [+]

Az EAX1800XT TOP nem csak a csomagolásával tűnik ki a sorból. A dobozban rengeteg mellékelt kelléket lehet találni, melyek némely esetben tényleg hasznosak lehetnek. Na de haladjunk sorban – egy top VGA esetében már megszokott, hogy rengeteg CD-t kapunk mellé: King Kong, Joint Operations, Xpand Rally, Chaos League, Second Sight, Power Drome játékok, Media and Show, Cyberlink Power Director 3, Asus DVD XP programok és driverlemez a VGA-hoz illetve egy a Xitepadhoz (lásd később). És ezek még csak a CD-k. Az igazat megvallva jobban örültünk volna a sok "gyenge eresztés" helyett 1-2 komolyabb programnak. A King Konggal még nincs probléma, na de a többi tucatjáték helyett mondjuk a Splinter Cell: Chaos Theory, esetleg a Quake 4 vagy valamelyik újabb játék jobb színben tüntette volna fel a terméket (ha már ilyen drága). Lássunk át a CD-hegyen, a dobozban találtunk még egy felhasználói leírást, egy 9 tűs S-Video/HDTV átalakítót, egy 9 tűs VIVO-kábelt, egy RCA kábelt, egy PCIe tápcsatlakozót, két DVI/D-Sub adaptert, egy CD-tokot, egy külső tápegységet és egy Xitepadot. Itt már nincs mit kifogásolnunk.


Asus Xitepad [+]

Az EAX1800XT TOP-hoz adott kellékek közül kiemelkedik egy gamepad, mely az Asustól a Xitepad nevet kapta. A játékosok biztosan örömmel veszik ezt az "apró" figyelmességet. A Xitepad felépítését tekintve szinte megegyezik a PlayStation 2-höz adott gamepaddal.


Asus EAX1800XT TOP [+]

Rátérve magára a kártyára, az EAX1800XT TOP a már jól ismert R520-as magra épül. 321 millió tranzisztorával jelenleg a legkomplexebb chip a videokártyák világában, a 0,09 mikronos gyártástechnológiával készülő GPU 16 pixelfutószalaggal, TMU-val és ROP-egységgel rendelkezik, emellett 8 vertex shader felelős a számolásért. A kártya megemelt órajeleit az Asus egy, az Arctic Cooling által gyártott egyéni hűtéssel tudja garantálni. A referenciától eltérő hűtési megoldás teljesen hangtalan, és ezalatt tényleg azt lehet érteni, hogy teljesen hangtalan. A nálunk járt kártya sorozatgyártás előtti mintapéldány volt, és sajnos nagyon melegedett, talán emiatt többször is lefagyasztotta a számítógépet játék közben. Minden valószínűség szerint a boltok polcaira kerülő végleges kiadású kártyákkal már nem lesz ilyen probléma, mégiscsak sok pénzről van szó.


Szemből és hátulról [+]

Jobban szemügyre véve a kártyát az Asus a nyák felépítésén nem változtatott semmit, tehát ha a hűtő alá nézünk, akkor egy referencia X1800 XT-vel van dolgunk egy pontot kivéve, méghozzá a nyák jobb felén található FET-ektől balra több alkatrész található, mint egy mezei X1800 XT-n. Erre a gyárilag megemelt órajelek, vagyis a megnövekedett fogyasztás miatt volt szükség.


A csatlakozók [+]

Az Arctic Cooling hűtése fölött egy kábelelvezető csatorna található a kártya felső peremén, melyben a hattűs PCIe tápcsatlakozóhoz tartozó vezeték megy végig. Egyik vége a VGA tápcsatlakozójához ér, másik vége pedig a hátlapon található a többi kimenettel egyetemben. Az EAX1800XT TOP dual-DVI-os, ezen felül egy VIVO-s, 9 tűs videocsatlakozó található még a tápaljzat mellett.


Külső tápegységre csatlakoztatva [+]

Az Asus egy külső tápegységet csomagol a kártya mellé, mely 80 watt (12 V-on 6,67 A) leadására képes, így egy gyengébb tápegység tulajdonosa is nyugodt szívvel megveheti az EAX1800XT TOP-ot. Természetesen nem kötelező a külső tápegység használata, a videokártya közvetlenül a számítógépben található tápra csatlakoztatva is elindul. A külső táp megléte egyrészről örvendetes tény, hiszen így az igazi tuningőrülteknek legalább a videokártya áramellátásával nem kell foglalkozniuk, másrészről viszont kissé elkeserítő is, hiszen 2005-ben eljutottunk oda, hogy egy videokártyához külön tápegységet csomagolnak, vajon ki gondolta volna ezt az S3 Trio idejében?


Az ATI X1800-asokhoz adott túlhajtóprogramja [+]

Az EAX1800XT TOP 2D-ben 595/693 MHz-en, 3D-ben pedig 695/792 MHz-en ketyeg, a BIOS nem tárol különböző adatokat a feszültségekre vonatkozóan, így a GPU és a memória mindkét üzemmódban ugyanannyi feszültséget kap. Mivel a kártya már alapórajelen is fagyogatott, így a túlhajtást már meg sem kockáztattuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • PPU: fizikai társprocesszor

    A CPU és GPU párosa mellé felsorakozott a fizikai számításokra specializálódott PPU. Az Asus PhysX P1 kapcsán kipróbáltuk, mit tud és mit ígér az új technológia.

Előzmények

Hirdetés