iphone programok címkéhez tartozó bejegyzések

Pastebot: a többfunkciós vágólap

Kedvelem az ötletes dolgokat, s úgy néz ki, az iPhone meglehetősen kreatívvá teszi a fejlesztőket. No, nem arra gondolok, hogy egy több dolgot is tárolni képes vágólap-menedzser alkalmazás lenne a világ legkreatívabb találmánya, viszont azt meg kell hagyni, hogy olyan megvalósításban, mint a Pastebot, még nem született hasonló ebben a kategóriában.

Aki ismeri a készítők egyéb alkalmazásait (Weightbot, Convertbot), annak nem kell elmesélni, milyen látványos, mégis praktikusan használható felületeket szoktak összedobni a srácok. Egyszerűen élmény használni a szoftvereiket, s ez most sincs másként.

A Pastebot tehát egy vágólap-menedzser iPhone-ra. A használata egyszer: ha szöveget vagy képet másolunk egy tetszőleges alkalmazásból, majd elindítjuk a Pastebotot, akkor utóbbi azonnal eltárolja a vágólapon található anyagot. Lehetne persze ez még kényelmesebb, ha az Apple megengedné, hogy háttérben is fussanak alkalmazások, de így a pastebot értelemszerűen csak akkor fut, ha elindítjuk, így nem képes minden másolt anyagot automatikusan magáévá tenni.

Kárpótlásul viszont egy könnyen átlátható felületen menedzselhetjük az eltárolt dolgokat, ráadásul még a szerkesztésükre is van lehetőség. A képeknél világosíthatunk, sötétíthetünk, vághatunk, forgathatunk, konvertálhatunk fekete-fehérbe stb. A szövegeknél pedig egy halom konvertálási lehetőség áll rendelkezésre (átalakítás kisbetűsre, keresés és csere stb.). Küldhetünk bármit azonnal e-mailben, vagy rákereshetünk a Google-ban is, egy mozdulattal.

Az átláthatóság kedvéért mappákba rendezhetjük a dolgokat (mappánként maximum 99 bejegyzést használhatunk), így később könnyen megtaláljuk amit keresünk, ráadásul a Pastebot van olyan intelligens, hogy kétszer nem tárolja el ugyanazt a szöveget vagy képet.

Wireless vágólap-menedzser
Az iPhone-on használva önmagában is praktikus dolog a Pastebot, de ráadásként akár a Mac és a telefon között is cserebélhetjük vele az adatokat. Ehhez le kell tölteni egy OS X-es kliens alkalmazást (ingyen elérhető a készítők honlapján), majd elindítani azt és “összelőni” wifin keresztül az iPhone-os és az asztali programot.


Ettől kezdve ha a Pastebot fut a telefonon és az OS X-en is, az iPhone-t amolyan külső vágólap menedzserként tudjuk használni. Bármit másolunk vágólapra a gépen, az azonnal megjelenik a telefon listájában is és fordítva. Természetesen a másolt dolgok beillesztése a gépet egy érintéssel megoldható az iPhone-ról is. A dolog képekkel és szövegekkel remekül működik, de ha mondjuk mappákat másolunk a CMD+C kombinációval, akkor az elérési út helyett sajnos csak egy PNG formátumú ikont tárol el a telefon. Semmi sem tökéletes…
Ezt leszámítva a Pastebot praktikus és látványos kis program. 3 dollárért mondjuk nem a legolcsóbb, de ha tényleg szükségünk van rá, bőven megéri az árát.


2009 leghasznosabb szoftverei… talán másnak is.

Bár a Techline.hu-s lista is elég szubjektív, azért jöjjön most egy igazán saját összesítés, hátha valakinek még jól jönnek ezek a programok.

OmmWriter
Szerintem nagyon jó kezdeményezés ez a “new age” szövegszerkesztő (amúgy is kedvelem az ilyen jellegű dolgokat). Hét kellemes háttérdal, jópofa hangeffektek a gépeléshez és hangulatos hátterek. Kissé a télre koncentrálnak a fejlesztők, tavasszal jó lenne majd kicsit vidámabb, kellemesebb környezet és dallamok, de még erősen fejlesztés alatt van úgyis. Viszont jó irányba haladnak, a helyesírás ellenőrzésnél például elhagyták az összképet elrontó piros aláhúzást és immár szürke karakterekkel jelöli a program a problémát.
Persze IT cikkek írásához nem az igazi (legalábbis én olyankor össze-vissza “ugrálok” az alkalmazások között, de regényt, jegyzetet stb. írni nagyon jól lehet ilyen környezetben. Sőt, ezt a kis anyagot is ebben írom… Szal’ így tovább srácok!

Bean
Szintén szövegszerkesztő (szakmai ártalom), amely gyors, kényelmes, sokoldalú és ingyen van. Imádom. Word nincs a gépen, az OpenOffice is csak a táblázatkezelő miatt került fel, meg mert néha írni szoktam róla… a Beanben… 🙂

Parallels 5
Bár én nagyon jól elvagyok Windows nélkül, szakmai ártalom, hogy nem hanyagolhatom teljesen, szóval a Parallels nélkül nehezebb lenne az életem (már csak azért is, mert a Teki CMS rendszere kissé IE-függő).
Az 5-ös verzió meg egyenesen imádni való! 4 GB RAM mellett villámgyors a váltás a Windowsos és OS X-es alkalmazások között. Mintha nem is egy teljes rendszer futna virtuálisan, csak egy alkalmazás. Különösen a Modality módot csípem: akkora méretben használom a Windows 7-est, amekkorában éppen szükséges.

ScreenFlow 2
Ez pedig a másik nélkülözhetetlen alkalmazás számomra. Egyszerűen zseniális, ha screencam anyagok készítéséről van szó. Korábban még utómunka kellett kicsit Premiere-ben, de mostanában már el sem indítom a videóvágót, hiszen a felvétel után rögtön megvágható, effektezhető stb. a bemutató. Ráadásul egy kattintás és mehet is fel a YouTube-ra a cucc, ha kell. Nem olcsó darab, de szerintem simán megéri az árát! (Remek időzítéssel ebben a pillanatban jött be az ablak, hogy van hozzá frissítés.)

Sonicfire Pro 5
Bármikor jól jön, ha royalty-free zene kell, meghatározott hosszban. Ugyan nekiülhetnék saját aláfestést kreálni a Garagebandben vagy a Logic-ban is, de ez így egyszerűbb és gyorsabb.
Kicsit lassan indul, de utána pillanatok alatt megoldható vele minden.

Soundslides
Hála Pollnernek (HVG Médiablog) rátaláltam erre a kütyüre, amely – ha minden igaz – jövőre leváltja a saját készítésű slideshow lejátszót a Tekin is, de ha ott nem, itt biztosan fogom használni. Ha valaki egy jól skálázható slideshow készítőre vágyik, ne keresgéljen tovább. Windowsra és Macre egyaránt jó választás.

Shovebox
Ez egy kényelmesen használható jegyzettömb szoftver OS X-re. Önmagában még találni azért jobbat, de ami ebből van iPhone-os verzió is, s hát mondanom sem kell, szépen szinkronizálható a kettő. Képet és szöveget egyaránt tárolhatunk benne.

1Password
Feledékenységem folytán képtelen lennék annyi jelszót, kódot és logint megjegyezni, amennyivel rendelkezem, így aztán a 1password létfontosságú számomra. Macen és iPhone-on egyaránt állandó használatban van.

Tweetie
Szintén Macen és iPhone-on egyaránt fontos kis alkalmazás, legalábbis számomra. Ennek segítségével követem a Twitter eseményeit. Az év kiemelkedő Vodás-csiripjét is igy olvashattam. 🙂
Nem is tudom, mikor láttam utoljára a Twitter webes felületét…

Most nézem, hogy Windowsos alkalmazásról eddig nem is írtam, de hát a napi használatú programjaim többnyire Macesek. De amivel idén találkoztam Windowsra és “bejött”, az a WidgetCast Pro és a hozzá kapcsolódó alkalmazások. Egészen könnyen használható, mégis sokoldalú kis Widget “kreátor”…

No, ez lett az én 2009-es TOP listám, legalábbis ami a szoftvereket illeti.

Előre is Boldog Új Évet mindenkinek!


Virtuális bonsai kiállítás

A bonsai készítés valódi művészet, legalábbis a valóságban mindenképpen. Jelen esetben nem merném ezt kijelenteni, különösen annak tudatában, hogy az alábbi “kiállítás” minden darabját egy iPhone-os program generálta. Jó, néha “belenyúltam”, de csak ritkán… Jó, néha változtattam a beállításokon, de csak ritkán…

Így a “művész” valójában a telefon volt, amely az iBonsai nevű kis alkalmazást futtatva készítette el az alábbi képeket.

A program egyébként nagyon ötletes. Egy testre szabható algoritmus alapján képes generálni különféle 3D-s miniatűr fákat. Beleszólási lehetőségünk nincs sok: ha az ujjunkat a képernyőre helyezzük, a fa elkezd az ellentétes irányba “nőni” (a növekedés sebessége állítható, de gondolom senki sem hiszi, hogy évekig tart).

Ezen kívül forgathatjuk is a kész fát és persze kreálhatunk álló vagy fekvő képet. A végén a power on/off gomb és a menü gomb együttes megnyomásával készíthetünk róla “fotót”, amelyet azután nézegethetünk bármikor kedvünkre, vagy felhasználhatjuk saját háttérként a telefonhoz (ha esetleg a korábbi bejegyzésben leírtak alapján még nem találtuk meg a nekünk való hátteret).

Az iBonsai tehát nem egy multifunkciós program, de ötletességét nyugodtan díjazhatjuk az 1 dolláros ár leperkálásával az App Store-ban.

S ha kellően sok képet összegyűjtöttünk, máris rendezhetünk egy bonsai kiállítást. Én is ezt teszem most. Íme az első kiállításom a saját “nevelésű” digitális bonsai-okból. 🙂

Aki esetleg felhasználná valamelyiket a saját telefonján, a Flickr-ről letöltheti a kívánt képet.


Documents To Go iPhone-ra: majdnem tökéletes

Végre megérkezett, amire viszonylag sokan vártak: a QuickOffice után a mobil eszközökön talán legnépszerűbb irodai csomagot a Documents to Go-t (Docs to Go) is átírták iPhone-ra.

A helyzet az, hogy én is egyike vagyok azoknak, akik nagyon várták. Viszont korántsem érzem azt a megelégedettséget, amire számítottam.
Az egy dolog, hogy a srácok nagyon elhúzták a fejlesztést (az Androidos változat már egy ideje kapható), de ráadásul még be sem fejezték. A jelenlegi 5 dolláros árért (elvileg ez két hétig lesz ennyi, aztán emelik), egy nagyszerű – komolyan mondom, igazán jól sikerült – mobil szövegszerkesztőt kapunk, plusz egy ugyancsak jól használható szinkronizáló szoftvert a desktop gépre (Windowsra és Macre egyaránt). Utóbbiból én a Maces változatot próbáltam, szépen létrehoz egy alkönyvtárat a Documents mappában és amit oda berakunk (akár alkönyvtárakba osztva is), azt egy gombnyomásra szinkronizálja az iPhone-nal (és persze az is megjelenik itt, amit az iPhone-on kreáltunk). Tehetünk ide Excel, PDF, PowerPoint, iWork ’08 vagy különböző kép fájlokat is. Ezeket az iPhone-os kliens nem tudja szerkeszteni, de szépen megnyitja.

Picture 5
És hát ez utóbbi miatt nem vagyok maradéktalanul boldog az új Docs to Go-val. Mert hát arra gondoltam, hogy éppúgy ahogy a többi mobil irodai csomagban, itt is szerkeszthetek majd végre Excel táblázatokat vagy PowerPoint prezentációkat a telefonon. De tévedtem. Igaz, elvileg ez a hiányosság átmeneti, ha most megveszi valaki a programot, az Excel szerkesztésre is képes frissítést ingyen teheti majd magáévá. De hogy mikor, azt senki sem tudja… Lehet, hogy két hét múlva, amikor a csomag már drágább lesz.IMG_0008
Mellesleg most is van egy drágább változat, amely ugyan ezt nyújtja, megspékelve egy kis Exchange támogatással. Aki Exchange alapokon levelezget, az tudja rendesen szerkeszteni a levelek mellékleteit (persze egyelőre ott is csak a Wordöt).

IMG_0011
De hogy jót is mondjak: a szinkronizáció kényelmes, a mobil szövegszerkesztő gyors és jól használható, és ismeri a Word 2007-2008 formátumokat is (írja és olvassa egyaránt).
Ezzel jelenleg többet nyújt a QuickOffice-nál, viszont utóbbi meg már most is szerkeszt Excel és PowerPoint fájlokat. Igaz, 20 dollárért, ami elég borsos ár és az 1.0 ott elég bugos volt. Viszont az 1.2-ről már pozitívabbak a vélemények.

IMG_0005
Mindegy. Lényeg, hogy itt van, és ahogy azt az iPhone-os programok többségénél megszokhattuk, pár alverzió váltás alatt el fogja érni a kívánt tudást. Szerintem érdemes befektetni rá az 5 dollárt, ha valaki mobil szövegszerkesztésre vágyik, s megelőlegezni a fejlesztőknek, hogy alapvetően nem töketlenek (sry), csak siettek a kiadással és tényleg pótolni fogják a táblázatok szerkesztését.


Documents To Go iPhone-ra: majdnem tökéletes

Végre megérkezett, amire viszonylag sokan vártak: a QuickOffice után a mobil eszközökön talán legnépszerűbb irodai csomagot a Documents to Go-t (Docs to Go) is átírták iPhone-ra.

A helyzet az, hogy én is egyike vagyok azoknak, akik nagyon várták. Viszont korántsem érzem azt a megelégedettséget, amire számítottam. Az egy dolog, hogy a srácok nagyon elhúzták a fejlesztést (az Androidos változat már egy ideje kapható), de ráadásul még be sem fejezték. A jelenlegi 5 dolláros árért (elvileg ez két hétig lesz ennyi, aztán emelik), egy nagyszerű – komolyan mondom, igazán jól sikerült – mobil szövegszerkesztőt kapunk, plusz egy ugyancsak jól használható szinkronizáló szoftvert a desktop gépre (Windowsra és Macre egyaránt). Utóbbiból én a Maces változatot próbáltam, szépen létrehoz egy alkönyvtárat a Documents mappában és amit oda berakunk (akár alkönyvtárakba osztva is), azt egy gombnyomásra szinkronizálja az iPhone-nal (és persze az is megjelenik itt, amit az iPhone-on kreáltunk). Tehetünk ide Excel, PDF, PowerPoint, iWork ’08 vagy különböző kép fájlokat is. Ezeket az iPhone-os kliens nem tudja szerkeszteni, de szépen megnyitja.

És hát ez utóbbi miatt nem vagyok maradéktalanul boldog az új Docs to Go-val. Mert hát arra gondoltam, hogy éppúgy ahogy a többi mobil irodai csomagban, itt is szerkeszthetek majd végre Excel táblázatokat vagy PowerPoint prezentációkat a telefonon. De tévedtem. Igaz, elvileg ez a hiányosság átmeneti, ha most megveszi valaki a programot, az Excel szerkesztésre is képes frissítést ingyen teheti majd magáévá. De hogy mikor, azt senki sem tudja… Lehet, hogy két hét múlva, amikor a csomag már drágább lesz. Mellesleg most is van egy drágább változat, amely ugyan ezt nyújtja, megspékelve egy kis Exchange támogatással. Aki Exchange alapokon levelezget, az tudja rendesen szerkeszteni a levelek mellékleteit (persze egyelőre ott is csak a Wordöt).

De hogy jót is mondjak: a szinkronizáció kényelmes, a mobil szövegszerkesztő gyors és jól használható, és ismeri a Word 2007-2008 formátumokat is (írja és olvassa egyaránt). Ezzel jelenleg többet nyújt a QuickOffice-nál, viszont utóbbi meg már most is szerkeszt Excel és PowerPoint fájlokat. Igaz, 20 dollárért, ami elég borsos ár és az 1.0 ott elég bugos volt. Viszont az 1.2-ről már pozitívabbak a vélemények.

Mindegy. Lényeg, hogy itt van, és ahogy azt az iPhone-os programok többségénél megszokhattuk, pár alverzió váltás alatt el fogja érni a kívánt tudást. Szerintem érdemes befektetni rá az 5 dollárt, ha valaki mobil szövegszerkesztésre vágyik, s megelőlegezni a fejlesztőknek, hogy alapvetően nem töketlenek (sry), csak siettek a kiadással és tényleg pótolni fogják a táblázatok szerkesztését.



Marble Blast már iPhone-on is

Nagyjából a 3G-s iPhone megjelenése óta figyelem, mikor jelenik meg végre egykori kedvenc játékom végre iPhone-ra is. A Marble Blast Gold volt az, amivel még a gyereket is le lehetett foglalni a gép előtt mindig. Nagy izgalommal figyelte, hogy sikerül-e átjuttatni a színes golyót a változatos és könnyed hangulatú (viszont jó nehezen teljesíthető) pályákon.

Gyereknek és felnőttnek egyaránt remek szórakozás és most végre – a Maces és Windowsos verziók után – magunkkal vihetjük iPhone-on is.

Mondjuk ha nem lennék ekkora rajongója, akkor azért biztosan keményebben értékelném a játékot, mert grafikailag és hangulatban azért kicsit elmarad az asztali verziótól. Előbbi még érthető, mert erőforrás mennyiség és kijelzőméret szempontjából azért mást nyújt egy iPhone, mint mondjuk egy iMac. De speciel a 20 új pálya helyett megtarthatták volna az eredetieket, mert azok valahogy hangulatosabbak voltak (bár itt is szinte minden extra megvan, ami ott megvolt). Amúgy a grafika is lehetne jobb, ismerve az iPhone képességeit, de szerintem ezen még dolgoznak majd a frissítések során.

Picture 1

Az irányítást szokni kell, de alapvetően jól kitalálták, a pályák teljesítése viszont nehezebb így, mint egérrel. Multiplayer lehetőség is van!
Ettől függetlenül a Marble Blast Mobile a stílus, vagy a konkrét előd rajongóinak kötelező vétel (ha nem 5 dollárért adnák, hanem kettőért, akkor mindenkinek az lehetne).

Picture 2
Én azért még reménykedem, hogy kiadnak hozzá egy kiegészítő csomagot majd valamikor, amiben letölthetővé válnak az eredeti pályák (az iPhone 3.0-ban úgyis új funkcióként debütálnak a külön megvásárolható pályák, eszközök, térképek stb. a játékokhoz és alkalmazásokhoz).
Aki pedig nem ismerte az eredetit, annak emitt egy kis videós ízelítő…

Marble Blast Gold from GarageGames (Derek Bronson) on Vimeo.


Fizetős programok ingyen, vagy olcsóbban az iPhone-ra

Megjelenése óta félelmetes mennyiségű program látott napvilágot az Apple telefonjára, minden témakörben. Ha nem feltört készülékkel próbálkozunk, hanem az amerikai iTunes Store-ból szerezzük be a programokat, jól jöhet az alábbi oldal. appshopper Az appshopper.com oldalon folyamatosan frissülő listában láthatjuk az iTunes Store-ban megvásárolható programok életútját. A megjelenést, a frissítések kiadását, az árak változását. Ha állandóan figyelemmel kísérjük az oldalt, észrevehetünk olyan akciókat, amelyekről amúgy lecsúsznánk. Az új programok megjelenésekor gyakran találkozhatunk kedvezményes árú, vagy akár átmenetileg ingyenes letöltésekkel is, de éppígy a következő verziók megjelenése előtt is gyakran akcióznak a készítők az előző változattal. Az állandóan változó árak nyomon követése meglehetősen nehézkes az iTunes Store-ban, az appshopper.com segítségével viszont gyerekjáték. Ráadásul lehetőségünk van kategóriánként feliratkozni RSS feedekre is, így akár a telefonon is kényelmesen elérjük az oldalt, vagy átnézhetjük az aktuális ajánlatokat mondjuk a Google Readerben. Magán az oldalon nem csak kategóriákra bontva válogathatunk, hanem szűrhetjük a tartalmat fizetős és ingyenes programokra, figyelhetjük a verziófrissítéseket, vagy koncentrálhatunk kifejezetten az árváltozásokra is. Emellett persze keresési lehetőség és toplista is van. A programoknál megtaláljuk azok AppStore-os leírását, képeit is, így ezért sem kell elindítanunk az iTunes-t, illetve látjuk azt is, pontosan mikor, mi változott a programmal kapcsolatban a megjelenés óta (verziófrissítés, árváltozás). Mindent egybevetve, ha ügyesek vagyunk, egészen sokat spórolhatunk a programok vásárlásakor az appshopper.com használatával, de sajnos csak akkor, ha az amerikai AppStore-ba jelentkeztünk be az iTunes-ban.


Nem tudod, milyen dal szól a rádióban? Kérdezd az iPhone-od!

Ha már az egészség(telenség)i állapotom úgyis lakáshoz köt, gondoltam frissítem a blogot egy aprócska bejegyzéssel. Elsősorban a zenekedvelő iPhone tulajdonosok számára érdekes a Shazam elnevezésű ingyenes apróság, amelynek segítségével pillanatok alatt megtudhatjuk, hogy éppen milyen dal hallható a rádióban.

Külföldi előadókból jeles

Külföldi előadókból jeles

 

 

Csak elindítjuk a programot a telefonon, a mikrofont odatartjuk a hangszóró közelébe (NE nyomjuk azért hozzá) és megérintjük a Tag Now gombot. A Shazam pedig – online adatbázisa alapján – néhány másodperc alatt beazonosítja, hogy éppen milyen dal hallható éppen. Hazai előadókban nem jeleskedik, de a külföldieket jórészt ismeri. Ha tehát megtetszett egy nóta, de nem tudjuk, ki az előadó, vagy mely albumon találjuk meg a kérdéses dalt, csak használjuk ezt az ügyes ki programot. Hasonló, mint a Samsung F480 beépített zenefelismerője.

A dal információi és a borítókép mellett még iTunes és YouTube linkeket is kapunk, illetve elolvashatjuk mások véleményét a dalról.