Mio P560 - kifinomult

Bevezető, csomagolás

A taiwani székhelyű MiTAC nevét hazánkban csak az elmúlt 1-2 évben kezdték megismerni az emberek, pedig a céget már 25 éve, 1982-ben alapították, azonban személyi számítógépeik és szervereik hazánkban nem épp ismertek. Hírnevüket a Mio nevű leányvállalatok, pontosabban az ezzel a három betűvel fémjelzett navigációs eszközök (PNA-k) hozták meg, hiszen a kiváló minőség mellé elérhető ár is társul.

A gyártó PDA-i is elég ismertek, elég csak a mániákusok körében rendkívül népszerű A701-re, vagy a navigációra kihegyezett P550-re gondolni. Ennek utódjáról már hónapok óta kering egy kissé érdekes Photoshopos kép az interneten, amin valljuk be, nem néz ki túl impozánsan a gép. Az újdonságokat (a P560-at és a kistestvér P360-at) nyáron be is jelentette a cég, ezt azonban nem követte semmilyen reklámkampány. Nemrég pedig megérkeztek hazánkba az első szállítmányok - a mi tesztpéldányunkat a 220 Volt biztosította.

A kütyü egy harsány színű dobozban érkezett, mely méretét meghazudtolóan sok tartozékot rejt: a gép mellett egy kiváló autós tartót, egy autós és egy cserélhető fejű hálózati töltőt, egy USB-s adatkábelt, valamint egy telepítő CD-t találunk.

Külső

Mivel a gépről egészen megjelenéséig nem láttam normális minőségű fotókat, nagy meglepetés ért első kézbevételkor, a P560 ugyanis gyönyörű! Letisztult, elegáns, kicsit minimalista stílusú, mindenki odaáig volt tőle, akinek csak megmutattam - olyan, mint a C720, csak PDA-ban.

A kijelző 3,5 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, képminősége jó, de nem kiemelkedő. Fölötte két állapotjelző LED található, tőlük jobbra diszkrétnek nem mondható GPS felirat figyelget. A kijelző alatt pont elfért a Mio DigiWalker logó, ami alatt egy szálcsiszolt felületű fém (vagy legalábbis fémnek látszó) rész található, mely két funkciógombot rejt magában, a közepén pedig ott van a piros háttérvilágítású joystick. A megjelenítő körül lévő fekete műanyag rész sima felületű, kellemes tapintású.

A hátoldal is jól néz ki. A felső, sötét műanyag itt már kicsit érdes felületű (ez a biztos fogás szempontjából fontos), alul pedig ugyanúgy megtalálható a szálcsiszolt rész. Fent egy gumi fedlap mögött üldögél a külső antenna csatlakozója, kicsit lejjebb pedig a kihangosító hangszórója található - ez a sok lyuk miatt nagy méretűnek látszik, de maga a hangszóró valójában nem ekkora. A vékonyka, de meglehetősen hosszú teleszkópos stylust alulról lehet kihúzni.

Fent kapott helyet a bekapcsológomb, mely egyben állapotjelző is, töltéskor pirosan világít. Balra nem került semmi, jobbra is csak az SD/MMC bővítőhely jutott..

..mivel minden fontos dolog alulra került. Balról jobbra a mikrofont, a miniUSB csatlakozót, a 2,5 mm-es jack kimentet, valamint a bekapcsoló csúszkát láthatjuk - utóbbival ténylegesen ki lehet kapcsolni a gépet, nem csak készenléti állapotba tenni. A töltésre is használatos USB port autós használat szempontjából is jó helyen van, kényelmesen rá lehet kötni a töltőt.

Belső, operációs rendszer

A gép operációs rendszere Windows Mobile 6 Classic, ami a "sima", nem telefonos PPC vonal legfrissebb tagja - érdekesség, hogy ez az első ilyen rendszerrel szerelt eszköz, ami nálunk járt. A processzor egy 400 MHz-es Samsung 2443, a RAM/ROM páros mérete 64/64 MB, tárhelyből 24, program memóriából 37 MB szabadon felhasználható. Csak? - kérdezhetik sokan, hiszen adattárolásra ez nagyon kevés. Szerencsére ez csak a látszat, a Mio mérnökei nem követtek el ekkora baklövést: a gépbe került 2 GB flash memória is, ebből 1860 MB-tal a felhasználó rendelkezik. Az SDHC kompatibilis SD/MMC slotnak köszönhetően a további bővítés sem olyan drága mulatság.

A rendszer sebességével nincs gond, a képernyőváltások gyorsak, a scrollozás is gördülékenyen megy. A sebességtesztek ezúttal sem maradtak ki, a tesztprogram Anton Tomow Pocket PC Mark-ja volt.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 154,54 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,81 MWIPS
Memory Benchmark 663,19 points
File system Benchmark 77,76 points
Storage Card Benchmark 103,71 points
Graphics Benchmark 169,99 points

A processzor az órajelétől elvárható teljesítményt hozza, a memóriakezelés gyors, azonban az asztali rendszerekre készített filmeket továbbra sem képes normális sebességgel lejátszani, mozizásra tehát korlátozottan alkalmas a gép, hiába a nagy memória. A fájlrendszerre kapott pontszám átlagos, a grafikai pontszám jó, ami az E-TEN gépek tesztjeiben írtakat erősíti: a Samsung CPU-i QVGA felbontású gépekben jól teljesítenek, VGA felbontáshoz viszont több kell. A flash memória miatt lefuttattam a Storage Card Benchmarkot is, mely szerint a 2 GB-os tárhely írási sebessége 2,48 MB/sec, olvasni pedig 7,08 MB-ot lehet másodpercenként.

Szoftverek, navigáció

Extra szoftverekkel nem vagyunk elhalmozva, de azért akad némi finomság. A legjobb kétségtelenül a SunnySoft InterWrite Pro 9.5. Ez egy elég jó szoftveres billentyűzet, több kiosztása van, kényelmesen személyre szabható, sőt, van teljes-képernyős módja is.

A SeaSGEE elvileg gyorsabb pozicionálást tesz lehetővé úgy, hogy adatokat tölt le internetről - a leírás szerint GPRS-ről szeretne, ami azért érdekes, mert a P560-ban nincs GSM modul, netezni csak WiFi segítségével lehet. A programok ezzel ki is fújtak, a beállítások között van egy eUtility nevű cucc, ami kiírja a ROM verzióját, a BT MAC címét, valamint itt kell bepipálni egy checkboxot akkor, ha mikrofonos fülest (azaz headsetet) használunk.

Navigációs szoftver legnagyobb sajnálatomra nem jár a géphez, pedig egy MioMap-et igazán bedobhattak volna a dobozba. A GPS-vevő 20 csatornás, SiRF-Star III típusú, támogatja a TMC-t. A navigációs képességeket a hazai fejlesztésű iGO 2006SE-vel teszteltem, a gép jelesre vizsgázott: nagyon gyorsan pozicionált, a jelet sosem vesztette el, a kihangosítón jó minőségben utasítgatott minket Andrea. Az autós tartó nem teleszkópos, nagyon jól használható, biztosan ül benne a készülék.

Multimédia, egyebek, összegzés

Multimédiás téren nem valami fejlett a cucc. Filmlejátszásra ugyebár korlátozottan alkalmas, zenelejátszásra pedig csak a Windows Media Playert használhatjuk, ami nem épp a legkiválóbb szoftver erre a célra. Füles nincs hozzá, a jack-kimenet 2,5 mm-es, kihangosítva kellemesen szól a muzsika.

Adatkommunikáció terén jól teljesített: van WiFi és Bluetooth is, előbbi 802.11b/g szabványú, utóbbi 2.0-s, támogatja az A2DP-t. Mindkettő hatótávolsága jó, stabilitásukkal sem volt gond, a kijelző fizikailag elég nagy méretű ahhoz, hogy lehessen rajta netezni, a QVGA felbontás viszont nem az igazi. Itt jegyezném meg, hogy a gép kistestvérében, a P360-ban sem WiFi, sem Bluetooth nincs, viszont több mint 20.000 forinttal olcsóbb tesztalanyunknál.


Vékonyka stylus

Összegzés: a P560-nal a Mio célba talált a megcélzott felhasználói rétegnél. 85.000 forint kifizetése után egy autós navigációra tényleg tökéletesen használható PDA-t kapunk, ami PIM-funkciók ellátására és internetezésre is alkalmas. Szép, minőségi, megbízható, akkumulátoros üzemideje is nagyon jó, bekapcsolt GPS-szel 4 órán át képes navigálni - bár autóban úgyis töltőre kötve használja az ember. Ajánlott plecsnit két dolog miatt nem kap: egyrészt nem jár hozzá naviszoftver, aminek fényében kicsit drága, másrészt úgy egyébként is kevés programot kapunk hozzá. Hardveresen viszont teljesen korrekt, a leendő tulajdonosoknak megbízható partnere lesz.

Mio P560


Bocha

A Mio P560-at a 220 Volttól kaptuk, köszönjük!

Specifikáció

MiTAC Mio P560
Technológia nem használható telefonálásra
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Classic
Méret 72 x 115 x 17,8 mm
Tömeg 170 gramm (?)
Processzor 400 MHz-es Samsung SC2443
ROM/RAM 64/64 MB (24/37 MB szabadon felhasználható) + 2048 MB flash memória
Kijelző 3,5 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség SD/MMC
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF-Star III (TMC)
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező -
Akkumulátor 1350 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb autós tartó és töltő az alapcsomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • Mio

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés