MiTAC Mio A501 - dundus

Bevezető, csomagolás

Hogy őszinte legyek, gondban vagyok e bevezető írásakor. Itt van nálam a MiTAC Mio A501, mely típusszáma alapján a több, mint egy éves A701 kistestvére, gyakorlatilag azonban egyezik a tudásuk, csak a formavilág változott.

Nehéz tehát megmondani, hogy mi is járhatott a gyártó fejében, amikor piacra dobta az A501-et, hiszen a kamerán kívül nem sok minden fejlődött, még az operációs rendszer is maradt a régi - ezen azonban még ráérünk a teszt végén filozófálni, addig is nézzük, hogy mit kapunk a készülékhez!

Az átlagosnál nagyobb méretű doboz sejteti, hogy a tartozékok nem egy adatkábelben merülnek ki, és így is van. A kütyü mellett autós tartót, autós és hálózati töltőt, adatkábelt, tokot, sztereó headsetet, rengeteg leírást és papírt, egy kijelzővédő fóliát, valamint négy CD-t találunk. Utóbbiak között van egy getting started lemez (ezen található az ActiveSync), egy Mio-s bónusz CD három alkalmazással (WorldCard Mobile, H.263 dekóder, Mobile Assistant), egy LCP-s bónusz lemez öt PDAMilles játékkal (Anthelion, Arvale 2, GameBox Asia, GameBox Gems, Snails) és leírásokkal. A lényeg azonban az utolsón lakik, azon található ugyanis a kelet-európai MioMap navigációs szoftver.

Külső

Régebben a Pocket PC-k külsejét is sokkal könnyebb volt megítélni, mivel mindegyik egy sémára épült, ez azonban mára megváltozott. Az A501 meglehetősen egyedi külsőt kapott, oldalról nézve lekerekített alja miatt egy hajóra emlékeztet. Kicsi, tömzsi, meglehetősen vastag (95,2 x 59,6 x 20,8 mm), tömege pedig 147 gramm.

Az előlap tetején a telefonhangszóró, mellette pedig két állapotjelző LED figyelget. Alattuk terpeszkedik a kifejezetten jó minőségű 2,7 hüvelykes QVGA érintőkijelző, ami élénk színekkel büszkélkedhet, fényereje pedig 11 lépésben állítható. Alatta vannak a fő kezelőszervek, pontosabban csak egy részük, a gombok, joystick vagy d-pad nincs..

..mivel az bal oldalra, a kamera exponálógombja és a 3,5 mm-es jack kimenet közé került. Valószínűleg nem spanyolviasz, de én még egy Pocket PC-n sem láttam hasonló megoldást, viszont tetszett. A gumírozott tetejű joystick mindkét kézben használható. Szívesen látnám ezt más eszközönön is, bár egy vékony készüléktesten valószínűleg nem férne el ilyen kényelmesen.

Felül mélyen ülő, nagydarab bekapcsológomb, mellette a külső antenna csatlakozója, valamint a stylus helye - utóbbi böszme nagy, ami miatt kényelmesen használható. Jobboldalt hangerőszabályzó gombpáros, műanyaglappal fedett SD/MMC bővítőhely, valamint miniUSB csatlakozó. Alul nincs semmi, csak a hátlap levételéhez használatos gomb.

A hátlapon figyelget az egyik legdurvább fejlesztés, a 2 megapixeles, autofókuszos kamera, ami mellett elfért egy segédfény és egy tükröcske is. Kicsit lejjebb a kihangosító hangszóróját fedezhetjük fel.

Belső, operációs rendszer

A gép operációs rendszere tehát Windows Mobile 5 for Pocket PC Phone Edition, ami nem a legújabb kiadás, érthetetlen, hogy miért nem került rá WM 6. A processzor is lecserélődött, de sajnos csak visszafejlődésről beszélhetünk, hiszen az A701 520 MHz-es Intel CPU-ja helyett az A501-nél egy 200 MHz-es TI OMAP 850-el kell beérnünk. Ez a rendszer sebességére igen rossz, az akkumulátoros üzemidőre pedig jótékony hatással van - felmerül viszont a kérdés, hogy mi értelme egy navigációra kihegyezett gépnél, ami élete jelentős részében autós töltőre dugva pihenget?

A memóriát szerencsére nem csorbította a gyártó, sőt, a ROM mérete 1 GB-ra nőtt, melyből majdnem 900 MB szabadon felhasználható. A RAM maradt 64 MB-os, ebből 28 MB áll a felhasználó rendelkezésére, ami nem túl sok.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 65,53 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 2,57 MWIPS
Memory Benchmark 323,94 points

A szintetikus sebességteszteknél ezúttal csak a memóriáig jutottam, a program a fájlrendszer sebességének mérésénél mindig lefagyott. A processzor azt a sebességet hozza, ami elvárható, a memóriára kapott pontszám szintén átlagos. Maga a gép tehát a CPU miatt elég lassú, a programok megnyitására másodperceket várni kell, gyakoriak a lassulások.

Gyári programokból nem túl bőséges a választék. Van egy Mio-s today plugin, ami 5 ikont tartalmaz, ezekből az első alapértelmezésben a MioMenu, ami egy kellemes gyorsindító menü.

A Start menüben kutakodva a MioCalc nevű mértékegység átváltóval ellátott számológépre, a World Time nevű világórára, valamint a Mio SMS Locatorra bukkanhatunk, ezzel ki is fújt az extrák listája. Utóbbival egyébként bárkinek elküldhetjük aktuális pozíciónk GPS koordinátáit SMS-ben, nagyszerű. A játékok között viszont előre telepítve található egy inteneten is játhasztó Sudoku.

Telefon, adatkommunikáció, GPS

A GSM modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), a leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE, ami egy kis előrelépés az A701-hez képest, mivel annál a GPRS a csúcs. A telefonhangszóró Pocket PC-hez képest jó minőségű, elég hangosan szól, a mikrofon is rendben van, beszélgetőpartnereim legalábbis nem panaszkodtak miatta. Eltűnt az A701-nél tapasztalt bug is, azaz most már egyből a hívás felvétele után bekapcsol a mikrofon, nem csak 2-3 másodperc késéssel.

A telefonkönyv a szokásos Windows Mobile-os, a bejegyzések számának a belső memória szab határt, extra mezőkből megszámlálhatatlanul sok található. A hívásnaplóban van összesített nézet, de természetesen módunkban áll rászűrni a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokra is. Az SMS/MMS kezelő szintén gyári, az e-mail kliens az Outlook, ami kiválóan teszi a dolgát.

Adatkommunikáció terén viszont leszerepelt az A501. Az még hagyján, hogy nincs 3G, de az A701-hez hasonlóan a WiFi is kimaradt a repertoárból. Ezt csak részben ellensúlyozza az SDIO bővítőhely, melybe gond nélkül be lehet tolni egy WiFi kártyát. Infra szintén nincs, a Bluetooth pedig 2.0-s, támogatja az A2DP-t.

A navigációt a beépített 20 csatornás SiRF-Star III chip teszi lehetővé. A vételi erősséggel és a boot-időkkel nem volt gond. A navigációs szoftver a MioMap 3 Kelet-Európa, ami ugye nem más, mint a hazai fejlesztésű iGO. Ezt a bevezetőben említett CD-ről kell feltelepíteni a gépre, a 12 ország (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Magyarország, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Görögország, Törökország, Bulgária, Ukrajna, Szerbia) térképének felmásolása körülbelül negyed órát vesz igénybe. Az autós tartó jó minőségű, kijelenthetjük tehát, hogy a navigációs rész hibátlan.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A multimédás rész bemutatását ezúttal is a kamerával kezdjük. 2 megapixeles, autofókuszos, éjszaka közepes erősségű segédfény segíti működését. A képminőség erős közepes, a Sony Ericsson mobilok sokkal szebb képeket csinálnak nála, de a PDA-k között jónak számít, gondoljunk csak az E-TEN X500+-ra. Beállítási lehetőségeink elég szegényesek, van 4 expozíció téma (éjszakai, soprt, beltéri, kültéri), 2 effekt, önkioldó, sorozatfelvétel, valamint beleégethetjük a GPS koordinátákat is a képbe. Mozgóképeknél a legnagyobb választható felbontás 176 x 144 pixel.

A gép egyéb multimédiás lehetőségek terén nem nyújt sokat. Mindent a gyári, Windows Mobile-os lejátszóval nézhetünk meg, azaz zenélni és filmet nézni is a Media Playerrel lehet, ami ugye nem egy világbajnok, utóbbinál kifejezetten gyengus - még jó, hogy a platformra több ingyenes multimédiás program is létezik, ezekről bővebben itt lehet olvasni. A gyári fülhallgató meglepően jól szól, zenehallgatásra alkalmas, de a 3,5 mm-es kimenetnek köszönhetően bármilyen fülest ráköthetünk a gépre. A kihangosító hangminősége közepes, a maximális hangerő viszont elég nagy.

Az akkumulátor kapacitása 1050 mAh, visszafogott használat mellett 3, egyébként 2 napig bírta. Ha navigációra is használjuk (és miért ne használnánk), akkor otthon szinte nem is fogjuk rákötni a töltőre, mivel autókázás közben is töltődik.

Összegzés: furcsa gép az A501. Navigációra jól használható, azonban sok szempontból nem nyújt többet, mint egy jóval olcsóbb PNA, hiszen multimédiás képességei gyengék, processzora lassú, nincs benne WiFi és 3G, kijelzője pedig elég apró. Az A701-nél sem nyújt sokkal többet, azt erre lecserélni nem érdemes, a kamera és az EDGE megléte nem ér ennyit, főleg úgy, hogy a processzor is lassabb lett. Ha figyelembe vesszük a 105.000 forint fölötti árát, akkor kijelenthetjük, hogy ennél van sokkal jobb vétel is.

Bocha

A tesztkészüléket a MobilX biztosította, köszönjük!

Specifikáció

MiTAC Mio A501
Technológia GSM/GPRS/EDGE
850/900/1800/1900 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 5 for Pocket PC
Phone Edition (CE 5.1.461 kernel)
Méret 95,2 x 59,6 x 20,8 mm
Tömeg 147 gramm
Processzor 200 MHz-es TI OMAP 850
ROM/RAM 1024/64 MB (900/28 MB
szabadon felhasználható)
Kijelző 2,7 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel
felbontású, 16 bites színmélységű
érintőkijelző
Bővíthetőség SD/MMC
WiFi nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF-Star III
Audio 3,5 mm-es jack kimenet, mikrofon,
monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, autófókuszos,
LED-es segédfénnyel
Akkumulátor 1050 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb -
  • Kapcsolódó cégek:
  • Mio

Azóta történt

  • Toshiba G900 - a nagy visszatérés

    A Toshiba újra Pocket PC-t dobott piacra... csak ezúttal telefonosat.

  • Mio P560 - kifinomult

    A gyönyörű külsővel megáldott P560 egy kifinomult navigációs PDA, melyben WiFi és Bluetooth is található.

  • Mio A702 - erre vártunk?

    A hazánkban oly népszerű Mio A701 utódjának érkezése kapcsán felmerül egy komoly kérdés: biztos, hogy erre vártunk?

  • Nagy naviteszt

    Avagy van-e élet a navin túl? A Mobilarena nagy navitesztje nyolc kütyüvel.

Előzmények

Hirdetés