Hirdetés

Ingyenes Android játékok #2

Némi bevezető

Ahelyett, hogy rögtön a lecsóba csapnánk (ami azért annyira nem jó, mert ránk fröccsenhet a szaft), kicsit vizsgáljuk meg, hogy mi változott legutóbbi Android játékokkal foglalkozó cikkünk óta. Mondjuk élből duplaannyi készülék van piacon, mint akkor, ami remélhetőleg azt is jelenti, hogy sok olvasót érintő témáról lesz szó.

Ami viszont nem változott, hogy az Android Market fizetős része még mindig nem érhető el itthonról. Köszi, Google, tényleg. Nem is kecsegtetnek vele, hogy ez egyhamar megtörténik, pedig az igazán zúzós applikációk a pénzes részen vannak. Öröm az ürömben, hogy azért van remény, mivel az Adroid rendszer alá fejlesztőknek arra is akad lehetőségük, hogy a szoftverben reklámcsíkokat helyezzenek el, s így termeljenek bevételt, ami azzal jár, hogy mégiscsak akad néhány vaddisznóbb játék, amit elérhetünk, mi, lenézett, kis kelet-európai görcsök.

További jó hír, hogy a pont, pont, vesszőcske grafikával bíró cuccok után megjelentek a normálisabb kinézetű alkalmazások is, ráadásul a piacon levő gépek szaporodásával már olyan játékba is beleszaladtunk, amelyik kizárólag Motorola Milestone és Acer Liquid gépeken indul el. Na ja, a szép grafikához jó hardver is kell, s bizony most megint megállunk egy szóra.

Az olcsóbb androidos cuccokon (Pulse, Spica, Tattoo) nem minden alkalmazás élvezhető. Az ilyen logikai, puzzle jellegű okosságokkal nincs gond, de ahogyan képbe kerül a 3D, máris jön a szaggatás, úgyhogy a következőkben ismertetett programok nem mindegyike ajánlható a felsorolt gépek tulajdonosainak.

Magma Pinball

Egyetlen flipperjáték található egyelőre a Market kínálatában, ezt a Magma fejlesztette, s a fantáziadús Pinball névre keresztelték. (Éppen ezért lehet, hogy mégiscsak van más ilyen játék is, de ha annak a neve például Hörghurutos Kristálygömb, akkor nehéz megtalálni.) A szoftvernek már a második kiadásánál járunk, ez annyival nyújt többet, hogy egy pálya még került bele, így összesen öt platfromon kergethetjük a labdát.

Előnyben lesznek azok, akik olyan készülékkel rendelkeznek, amelyen vannak hardveres gombok. Ezek hiányában ugyanis tapicskolni kell a kijelzőt ahhoz, hogy az ütők megmoccanjanak, ráadásul ilyenkor mindkét (három, négy) kar akcióba lép, amely bizonyos szögekből zuhanó labdáknál nem túl ideális.

A pályák egyszerűek, mint a faék. Egy ősrégi Pinball Dreams is több kombót rejtett, mint a Magma verziója, a három klasszikus pályán néhány rámpa, egy-két luk és egy rakás bumper várja a felhasználót, ami nem nyújt változatos játékot. Van egy spéci focis platform, ami eleinte szórakoztató, de nagyon hamar unalmassá válik, illetve a Space Invaders kialakítású pálya, ahol a pixeles alieneket kell halomra ütni, ami komoly kihívás, mivel itt nagyon könnyen lezúg a bogyó oldalt. Persze megküzdöttem a bandával, jutalmam egy kétszeres méretű sárgás szörny volt, amely egy pattintástól kihalt, nyilván nem hallott még a Béres-cseppről. Ezt követően pedig újra feljöttek a már kinyírt alapszörnyek és végtelen ciklusba kerültünk.

A játék a Spica-n sajnos szaggat, oda nem ajánlom, a Motorola üdvöskéjén nagyon szépen futott, de sajnos túl primitív. Persze el lehet vele tökölgetni, az online highscore táblázat is azt mutatja, hogy van néhány júzer, akinek ez is elég, mert milliós nagyságrendű pontokkal vannak az élen. Lelkük rajta, én inkább drukkolok, hogy ennél komolyabb flipper is elérhető legyen.

Lumby

Amilyen primitív, annyira élvezetes a Lumby. Ez a játék már kihasználja az összes Android rendszerű gépben elérhető mozgásérzékelőt, másra nem is lesz szükségünk. A sztori lényege, hogy van egy kis kukacunk (egyes olvasóniknak lehet, hogy van már egy nagy is, de ez most mellékes), amely felfelé menekül a pályán, mivel lentről jön a talajvíz, amire jellemző, hogy úgy tör fel, mint a talajvíz, tehát elmondható, hogy valódi talajvízről van szó, amely a talajvizekre jellemző tulajdonságokkal bír, vagyis feltör.

A kis virsli leggyorsabban a már előre kitúrt-kifúrt vágatokban tud haladni, amik viszont szemét módon kanyarognak, elágaznak, néha akadályokkal vannak tele, telefonunk finom döntögetésével tudjuk irányítani a szerencsétlen menekülőt annak érdekében, hogy ne öntse el a víz és ne fulladjon meg. Ez így marha egyszerűnek tűnik, de valahogy mégis izgalmas.

Ráadásul hat különböző felületen kúszhat Lumby menekülve a vízözön elől, mindegyiknek megvan a maga sajátossága. Különösen szemétparaszt az éjszakai verzió, ahol alig látni, hogy merre kell menni, de a víz helyett valami élénkzöld trutymó jön fel alulról, úgyhogy azt el sem lehet téveszteni.

Ligth Racer 3D

A klasszikus Tron sci-fi szolgál alapul következő alanyunk készítéséhez, amely a hangzatos Light Racer 3D nevet viseli. Tényleg 3D a történet, egy négyzet alapú pályán kell kanyarognunk valami motorszerűséggel, amely csíkot húz maga mögött, s az elsődleges cél, hogy a gép által irányított ellenséges járgány által húzott hasonló csíkba ne szaladjunk bele.

Ez nem hangzik túl bonyolultan, s nem is az. Viszont a készítők ügyesen csempésztek bele a játékba bónusz elemeket, egyes felszedhető gömbök megvédenek bennünket a becsapódáskor, más labdacsok felszedésével a komolyabb pályákon elhelyezett Tesla-tornyok által kilőtt elektromos hullámokat diszkvalifikálhatjuk. Van olyan platform, ahol a pálya egyik felén ki lehet menni, hogy bejöjjünk az átellenes végén, magasabb szinteken több gép ellenfél jön szembe, s persze a sebesség is növekszik.

A Light Racer 3D-ben elég pofás a grafika. Tényleg 3D, lehet belső nézetből is vezényelni a járművet, de érdemesebb fentebbről tekinteni a játéktérre, így nagyobb eséllyel kerülhetjük el az akadályokat. A jobbra-balra irányokba való fordulást egyszerűen a kijelző érintésével szabályozhatjuk. A fizetős verzióban van WLAN hálózaton játszahtó multiplayer mód is, amit nagyon hiányoltam, mivel egyébként is két Milestone volt nálam.

SpiraDefense

Az előző részben bemutatott RoboDefense óta megjelent pár új lövegtornyos játék is, az egyik legjobb a SpiraDefense, amely annak ellenére is képes órákra lekötni az embert, hogy a játékmenet nem túl összetett. A bázisunk a pálya (illetve a képernyő) közepén helyezkedik el, s kör alakú. Összesen öt helyünk van, hogy a lepakoljunk hatféle tornyot, amelyeket tapasztalataim szerint a végtelenségig lehet fejleszteni.

A gaz ellen jellegzetessége, hogy spirális mozgással repkedi körül a bázist, egyre közelebb érnek a különböző színű négyzetekkel jelölt gonosz karakterek, amelyeket azonnal elkezd ütni az a tornyunk, amelynek hatósugarába betévednek a sunyik. A legcsírább torony zöld színű, egyszerre egy tagot tud lőni, kis erővel, de elég sebesen. A piros fegyó neve chain, ami azt jelenti, hogy fejlettségi szintjétől függően egyszerre több delikvensre is rámozdul, kicsit lassabban lő, de igen hatékony. Durva fejlesztéssel elég brutálissá válik, amikor több ezer sebzést visz be egyszerre 10-12 sunnyernek.

A fekete színű torony sokat sebez ugyan, de lassan lő, és a találati százaléka elég alacsony. A lila egység neve pusher, itt nem a sebzés a lényeg, hanem az, hogy alapból 4 egység távolsággal kintebb zavarja a spirálisan közeledő gonoszokat, de ezt is lehet fejleszteni, egy jó pusher 10 egységgel rámolja odébb a delikvenseket, így több időnk van ezeket eliminálni. A kékkel operáló freezer lassít, szintén arra való, hogy lassabban csavarodjanak ránk a gonoszok.

Sokat játszottam, s a nyerő taktika, amivel 62-es szintig jutottam, nálam az volt, hogy egyetlen durva chain torony ült középen, amit két pusher és két freezer támogatott meg. Ez elég hatékonynak tűnt sokáig. Külön csavar a történetben, hogy minden kör végén az összeszedett pénzünkhöz még 6-9-12-15 százalékot hozzádob a gép, ezért nem érdemes menet közben szórni a zsetont, csak ha már nagyon muszáj. Addig kamatozik szépen és utána több fejlesztésre is fordíthatunk összegeket.

A SpiraDefense további okossága, hogy néhány bónusz is felszedhető, amelyek bármikor aktiválhatóak. A Money és a Score bónusz értelemszerűen a pénzükre és a pontukra van jó hatással, a Range táp egy körre az összes torony hatósugarát teljes képernyőnyire nagyítja, a Freeze lassít, a Damage nagyobb sebzést ad, a Bomb pedig elpusztít mindent. A SpiraDefense az egyik legjobb játék, amit Android gépen játszottam, bár én egyébként is lövegtorony-fan vagyok.

Radiant, Splatbugs II és Zombie, Run!

Sajnos a hazai felhasználók csak a Radiant alapverzióját, a Lite-ot tölthetik le, de ez is elég sokáig biztosít szórakozást. Klasszikus játkmenet, alul kavarunk az űrhajónkkal, a gaz idegenek pedig felül pattognak, lövöldöznek, a cél nyilván az összes elpusztítása. Az első pálya még csíra, csak sziklák között kell kavarogni, a kisebbeket szét is tudjuk lőni, így néha kreditet is kaphatunk. A kreditért cserébe a pálya végén újabb fegyvereket szerezhetünk be, mondjuk célkövetős rakétát, ezzel sokáig el lehet jutni. Mindig vannak főellenségek, anyabolygónkról pedig a parancsnok néha utasítgat, de tökmindegy, mert a cél mindig ugyanaz: kinyírni mindenkit.

A Splatbugs II nem a csajok játéka, ez biztos. Igen gusztustalan, mivel az a cél, hogy a padló felett haladva mindenféle ízeltlábúakat tapossunk vérré, eleinte csak béna hangyák jönnek, aztán légy, darázs, nagyobb bogarak... nem tudom, hogy mi lehet a dolog vége (fekete özvegy?), mert elég béna vagyok ebben az alkalmazásban. Szintlépéshez az elvárt mennyiségű rovart kell szétnyomni, de vigyázni kell, mert ha mellécsapunk, akkor betörik a kijelző és game over. A 137541-es rekordom azért megismertetett néhány kellően undorító cuccal, valóban jönnek pókok, százlábúk és csótányok is. Jó szórakozást!

A Zombi, Run! névre hallgató alkalmazást csak azért mutatom be, hogy legyen egy példa arra is, miképp lehet a telefonban levő GPS-t kihasználni. A játék nem egy nagy durranás, ha megtalálja a készülék a pozíciónkat, akkor elindítja a Google Maps műholdas nézetét, amire körénk rajzol nehézségtől függően 1-8 zombit. Ezek maximum 9 mérföld/órás sebességgel közelednek felénk, s nyilván akkor nem kapnak el, ha mi is sebesen haladunk. Kocsi ellen esélytelenek, de gyalog már biztos vicces, mivel velünk ellentétben a zombik keresztülmennek mindenen, ami kevéssé életszerű, de növeli a nehézséget. A program hátránya, hogy netkapcsolat szükséges a működéséhez.

Bog

A cikk megírásához használt készüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés