Az iPhone szoftveres oldala

Bevezető

Az itt olvasható cikk több mint egy éves, ezért elképzelhető, hogy a benne található információk nem a mai viszonyoknak megfelelők!

Gondolom most sokan a fejüket fogják: egy újabb iPhone cikk.. minek? Erre egyértelmű választ tudunk adni. Mert van még mit írni róla, és mert van rá igény - mi sem szeretünk feleslegesen dolgozni, arról írunk, ami érdekli a tisztelt olvasókat. Ezúttal is egy igen fontos témát taglalunk, nevezetesen az iPhone szoftveres bővíthetőségét. Mint közismert, az almafónra már jóideje lehet szoftvereket telepíteni - főszerkesztőnk is írt róla a független iPhone tesztben. A dolog azonban még mindig nem hivatalos, sőt, egyenesen illegális, februártól viszont már nem lesz az.

Tesztkészülékünket ezúttal is az XXL GSM-től kaptuk. Angol nyelvű 1.1.1-es szoftver futott rajta, aminél ugye van újabb is. A bolt tulajdonosa említette, hogy pár napon belül tud adni 1.1.2-es verziószámú magyar tesztpéldányt is, de türelmetlen voltam, elhoztam az angolt, ami a tesztet nem befolyásolta.


A jobboldali ikon a lényeg

Előre leszögezem, hogy nem egy szoftverbemutató cikkről van szó, ugyanis annyi mindent telepíthetünk már az iPhone-ra, hogy azt megszámolni is nehéz. Mindenekelőtt a dolog mikéntjéről szeretnék írni, azaz hogy mennyire macerás a telepítés, mennyire marad megbízható a gép a utility-k feltolása után, valamint hogy a külső szoftverek tudják-e pótolni a gép nem kevés hiányosságát. Persze néhány programról kicsit bővebben is írunk, viszont februárban egy átfogó teszt keretében majd szót ejtünk a kimaradtakról is.

Hiányosságok, működési elv

A készülék hiányosságairól már számtalan alkalommal írtunk, de azok kedvéért, akik nincsenek tisztában velük, az oldal alján újra megtesszük, azaz az olvasmányosság kedvéért inkább csak átfutjuk őket.

A legnagyobb gond ugye a szoftveres bővíthetőség hiánya - ez azonban csak a "jogtiszta", azaz nem feltört iPhone tulajdonosoknál van jelen, ráadásul némi buherálással ők is megoldhatják a dolgot. A lényeg az Installer nevű progi, mely az XXL GSM-nél kapható készülékeken alapból megtalálható, még a függetlenítésnél kerül rájuk. A szoftver neve elég beszédes, ez kell ahhoz, hogy programokat tudjunk telepíteni.

A használathoz élő internetkapcsolatra van szükség, ez EDGE vagy WiFi használatával lehetséges. Sokszor a mobilnet is elég, mivel rengeteg szoftver csak alig pár kilobyte méretű, de ha komolyan neki akarunk állni, akkor kell a WiFi. Indítás után az Installer szépen frissíti a forrásokat, majd ott találjuk magunkat egy könyvtárstruktúrában, amin belül szépen kategorizálva ott sorakoznak a telepítésre váró, ingyenes programok. Igen, mindegyik ingyenes, a pofátlanabbak indítás után kérik, hogy utaljunk át némi casht a készítőknek, de a legtöbb nem szól emiatt.

A programok tehát kategorizálva vannak. Mindegyikhez tartozik egy rövidke leírást, ha a mappában állunk, ebből csak az első pár szót láthatjuk, de a progira rákattintva előjön a teljes szöveg, egy gombra bökve pedig még részletesebb leírást leírást kapunk, általában a fejlesztő honlapján. Ha tetszik amit látunk, elég megnyomnunk az install gombot, meg is történik a telepítés. Gyorsan, zökkenőmentesen, nincs kérdés, nincs next nyomogatás, felkerül a program, ennyi. Az Installerből kilépve a billentyűzár aktív lesz, azt kioldva pedig már ott is csücsülnek az új programok a menüben, ami egyébként horizontálisan görgethetővé válik, ha több, mint 16 ikonunk van a fekete részen. Alul kicsi pöttyök jelzik, hogy hány oldal van.

Alapből az ikonok sorrendjén nem tudunk változtatni, a Settings után random kerülnek bele, ha felrakunk pár cuccot, simán átrendeződik minden. Természetesen ezen egy külön szoftverrel lehet segíteni, csak úgy, mint a többi problémán, nevezetesen az MMS küldés, a keresés, a chat kliens, az SMS-továbbítás lehetőségének hiányán - meg még jópár dolgon.

Hiánypótlások

Szerencsére az említett hiányosságok mindegyike orvosolható egy-egy aprócska program telepítésével. Mindenekelőtt a mindenki által oly nagy szívfájdalommal emlegetett MMS küldés: bezony, már ez sem gond, fel kell tolni a beszédes nevű MMS legújabb, 0.1-es verziószámú verzióját, és wow, küldözgethetjük a képeket. Azt mondjuk nem néztem, hogy fogadni is lehet-e vele, remélem igen, egyébként elég félmegoldás. A másik legalapvetőbb dolog a billentyűzet nagyon idegesítő autocorrect funkciója, amit alapból nem lehet kikapcsolni, ezért automatice angolra akarja javítani ékes magyar szavainkat. Nos, egy 1 KB-os programot kell csak telepítenünk, és ezzel sem lesz gondunk - így egyébként a szövegbevitel döbbenetesen gyorsá válik, csak kapkodtam a fejem. Ha minden igaz, az ékezetes karakterek bevitele is megoldható, ennek mikéntjére az erre a tesztre szánt idő rövidsége miatt nem tudtam rájönni, de remélhetőleg a fórumban erre is választ kapunk.

Alapból az üzenetkezeléssel is vannak gondok. SMS továbbítása például nem lehetséges, ahogy az is gond, hogy ha egy képet csatolunk egy e-mailhez, a szoftver automatikusan lekicsinyíti azt, ami nem mindig jó. Mindkettő megoldható külön programmal, ami részint jó, részint rossz. Hogy miért jó, az egyértelmű, a bökkenő csak annyi, hogy nem a gyári részbe épülnek bele ezek a funkciók, hanem külön szoftvereket kell elindítanunk. Ez az elektronikus leveles résznél nem olyan para, de mondjuk az SMS-nél kényelmetlen lehet, hogy ilyenkor mindig egy másik ikonra kell böknünk - én mondjuk relatív ritkán továbbítok szöveges üzenetet, úgyhogy belefér. A névlistában/naptárban gyárilag nem lehet keresni, ezt is csak külső programmal oldhatjuk meg.

Fájó pont volt a hangrögzítés lehetőségének hiánya is, amit szintén könnyedén orvosolhatunk. Feltolhatunk továbbá MSN-nel és ICQ-val is kompatibilis chat programot, IRC klienst, SSH-t, szövegszerkesztőt, szótárprogramokat, e-book és PDF olvasókat, tényleg rengeteg mindent. Elvileg Office dokumentumokat kezelő cucc is van, én mondjuk nem találtam meg, de annyira nem is kerestem.

Multimédiás és egyéb szoftverek

Multimédiás oldalon a legnagyobb gond az FM-rádió és a videófelvétel hiánya. Előbbin tuner híján egyértelmű, hogy nem lehet segíteni, utóbbin viszont elvileg igen. Egyelőre csak próbálkozások vannak, egy nemrég megjelent szoftverrel pl. kemény 5 másodpercig tudunk venni mozgóképet, 15 képkocka/másodperc sebességgel, ismeretlen felbontásban. Játékok terén elég gyér a választék, a stuffok túlnyomó része elképesztően gagyi és gyenge, a legalja a Zune, ami annyi, hogy az iPhone-unkkal kell lelődöznünk a Microsoft lejátszókat, de tényleg valami iszonyú gányul van megcsinálva.

Azok is örülhetnek, akik szeretnek a gépek belsejében turkászni, netán átlátni a folyamatokat azok egészében: van ugyanis task-manager és fájlmanager alkalmazás is.

Végül a személyre szabhatóság: a cucc neve Customize, és tényleg személyre szabható vele a gép. Lecserélhetünk mindent, az akksi töltöttségjelzőjétől kezdve az EDGE ikonjáig, továbbá szabadon variálhatjuk az programok sorrendjét a menüben. Aki rászán egy órát erre, az nagyon csecsévé és egyben kényelmesen használhatóvá tudja variálni a masijánát, jó dolog például, ha a főmenü első oldalát meghagyjuk gyárinak, a másodikra bedobáljuk a multimédiás progikat

Összegzés: mint látható, a telefonra már most rengeteg szoftvert tudunk telepíteni - mi lesz akkor, ha végre hivatalossá válik a dolog? Persze kínálat szempontjából nem veszi fel a versenyt sem a Symbiannal, sem a Windows Mobile-lal, de van, amiben jobb: bár az összes szoftver alfa/béta stádiumú volt, semelyik nem fagyott, semelyik nem akadozott, a telepítéssel és a törléssel sem volt gond, minden úgy működött, ahogy a Nagy Könyvben meg van írva. Mutasson valaki mégegy ilyen mobilplatformot..

Bocha

A cikk megírásához használt iPhone-t az XXL GSM biztosította. A legfrissebb szoftvert futtató készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés