Asus P527 - ezt most miért?

Bevezető, csomagolás

Click to read in English!

Asus P527, avagy hogy kell egy jól csengő nevet elrontani... sajnos nem tudom máshogy kezdeni jelen cikkünket. Bizonyára sokan emlékeznek a tajvani illetőségű cég lassan két éve megjelent P525 nevezetű kombókészülékére, mely a mai napig hű társa azon felhasználóknak, akik annak idején mellette tették le voksukat. Az utód megjelenésére tavaly nyárig kellett várnunk, a Pegasus kódnéven futó P526 viszont szinte semmilyen tekintetben nem volt méltó leszármazottja a patinás készüléknek. Most pedig itt az 500-as széria legújabb tagja, de nem sokat fejlődött.

Az Asus mostanában nem igazán tudja eltalálni, hogy mi kell a népnek. Az említett P526 inkább volt szép, mint okos vagy jól használható, a P750 kijelzőjével kapcsolatos botrány is kevésbé átgondolt koncepcióról árulkodik, a még meg sem jelent mini kijelzős M930 tesztelésétől pedig már most tartok. Őszintén szólva nem tudom, hogy mi a gyártó célja, de szerintem rossz úton haladnak, akármi is legyen az. Kivéve ha le akarják építeni saját hírnevüket.

A Speedshop által biztosított tesztpéldány méretes dobozban érkezett hozzánk, mely rengeteg tartozékot rejtett magában: hálózati töltő, USB-kábel, autós tartó és töltő, bőrtök, headset, 1 GB-os microSD kártya rajta az Asus GO navigációs programmal, pótakku, két extra szoftvert tartalmazó bónusz CD. Ezzel a pozitívumok listája véget is ért, nézzük magát a gépet.

Külső

A P527 külseje igen megnyerő, ám abszolút nincs összhangban tudásával. A szálcsiszolt fém borítás, valamint a szürke és ezüst színek használata megbízható üzleti gépet sejtet, de ez csak szemfényvesztés. Az igazság az, hogy a gép egy átgondolatlan koncepció végterméke, technikailag pedig kissé elmaradott. Ettől még mondjuk szép, nekem legalábbis nagyon tetszik.

Az előlap tetején találjuk a fém telefonhangszórót, alatta pedig 2,6 hüvelykes QVGA érintőkijelző terpeszkedik. Körülötte fekete keret látható, emiatt a panel nagyobbnak tűnik, pedig valójában kicsi. A legtöbb felhasználónál 2,8-3 hüvelyk a lélektani határ, ennél kisebb kijelzőt nem akarnak használni, nem véletlenül: egy kis méretű display fárasztja a szemet, a szövegbevitel pedig nehézkes rajta. Utóbbival mondjuk a P527-nél nincs gond, mivel az eszköz kapott egy meglehetősen egyedi kinézetű, de kényelmesen használható numerikus gombsort. Funkciógombokból nincs hiány, a számbillentyűk mellett nyolc gyorsindító sorakozik, az apró joystick szomszédságában pedig megtaláljuk az OK és a Windows gombokat.

A hátlap letisztult, elegáns. A szürke sivatagból oázisként emelkedik ki a 2 megapixeles, autofókuszos kamerát szegélyező fekete csík, melyet alulról egy ezüstös díszléc határol, felülről ez valamiért lemaradt. Az optikától jobbra a kihangosító hangszórója, balra pedig a külső antenna csatlakozója található.

Balra a jog-dial és egy gyorsindító gomb került, alul a csuklópánt rögzítési helye, a miniUSB csatlakozó és a 2,5 mm-es jack kimenet látható. A közepes méretű, kellemesen használható ceruzát a jobb alsó sarokban lévő silóból húzhatjuk elő.

Jobbra az SDHC-kompatibilis microSD bővítőnyílást, a kamera exponálógombját, a reset gomb nyílását, valamint a billentyűzár csúszkáját találjuk. Felül a bekapcsológomb árválkodik.

Hardver, sebesség

A gép operációs rendszere Windows Mobile 6 Professional, melyre gyárilag feltelepítették a Paragon-féle magyarítást, mely egyébként néhol kissé magyartalan feliratokkal dobja fel a tulajdonosok hétköznapjait. A processzor egy 200 MHz-es TI OMAP 850, melyről mostmár bátran kijelenthetem, hogy eljárt az idő felette. Ennek nem csak a sebesség az oka, hanem az is, hogy az e architektúrát használható gépekbe hardveres korlátok miatt nem lehet 3G/HSDPA támogatást építeni, a leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE lehet. Pozitívumként egyedül a kisebb fogyasztást hozhatjuk fel, ám az új Qualcomm processzorok és az akár 1500-2000 mAh-s akkumulátorok korában úgy gondolom, hogy ez sem indokolja az öregecske OMAP chipek használatát.

Komoly probléma van a memória méretével is, a RAM 64, a ROM pedig 128 MB-os. Ez már önmagában is gáz, de a rengeteg előre telepített szoftverek csak tetézik a bajt: programok tárolására mindössze 17, dinamikus memória gyanánt pedig 19 MB áll a felhasználó rendelkezésére. A gyárilag kapott memóriakártyán 745 MB szabad terület van, de a programok futtatására használható memória nevetségesen kis méretéért ez sem kárpótol.

A gép sebességét ezúttal is két programmal mértük le, a jól bevált Pocket PC Mark mellett az E-TEN X650 tesztjében debütált VsBenchmark 2007-et is lefuttattuk, hogy még autentikusabb összehasonlítási alapot adjunk. Íme:

Pocket PC Mark v1.03 VsBenchmark 2007
Dhrystone Benchmark (CPU) 57,72 Graphics 901
Whetstone Benchmark (CPU) 2,52 Others 1056
Memory Benchmark 314,24 JPEG 870
File system Benchmark 81,94 Games 784
Storage Cards - Sound 1081
Graphics Benchmark 93,86 Final 938

A Pocket PC Mark eredményein nincs mit ragozni, a gép hozta a tőle elvárt, igen alacsony szintet. A VsBenchmark által kidobott eredményeket egyelőre csak a már említett glofiish-sel tudjuk összehasonlítani. Az Asus lemaradása minden tesztben legalább 50 százalékos, a legdurvább különbséget a JPEG-teszt hozta, a P527 pontszáma alig 20 százaléka a Samsung processzorral ellátott X650-ének.

Szoftverek, telefonálás

Extra szoftverek terén egész jól állunk. A Today képernyőn program gyorsindítót ugyan nem találunk, de a sok hardveres gombnak köszönhetően erre nincs szükség. Van viszont profilválasztó, valamint az Asus GO ikonja is megtalálható.

A tálcáról elérhetjük az Asus állapotjelző programját, mely tájékoztat minket az akkumulátor kapacitásáról és hasonló információkról. Egy gombnyomással elérjük az Asus gyorsindítót is, mely egy korrekt keretrendszer, a normál mobiltelefonhoz szokott felhasználók minden bizonnyal imádni fogják, még ha kicsit lassúcska is. A beállítások között piszkálhatjuk az USB-portot is, a P527 képes Mass Storage eszközként viselkedni, így adatmozgatáshoz nincs szükség ActiveSync telepítésére. Örömteli, hogy egy feladatkezelőnek köszönhetően az X gomb valóban bezárja a futó programokat.

A menüben is találunk pár finomságot. Az Asus ZIP nevéhez hűen egy csomagolóprogram, a Találkozók szervezése pontra bökve egy fejlett naptárat találunk, a Voice Commandera hangvezérlést teszi lehetővé, a Remote Presenter segítségével pedig Bluetooth-on keresztül irányíthatjuk az asztali PC-n futó PowerPointot. Van továbbá Java-t futtató környezet, RSS-olvasó, a már említett bónusz CD-n pedig megtaláljuk az elmaradhatatlan névjegykártya digitalizálót.

A telefonálással kapcsolatos szoftverek a szokásosak, az üzenetkezelő és a névjegyzék az Outlook, mindkét feladatot tökéletesen ellátja. Nem gyári fícsör viszont, hogy a a gépen tárolt mp3 formátumú dalokat beállíthatjuk csengőhangnak.

Adatkommunikáció, navigáció

Adatkommunikáció terén fejlettebb a P527, mint elődje, ugyanis a repertoárba bekerült a 802.11b/g kompatibilis WiFi. Mellette megtaláljuk a 2.0-s Bluetooth-t, mely képes sztereó hangátvitelre is (A2DP). A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), a leggyorsabb adatátviteli mód az EDGE, lefedettség hiányában GPRS-t használhatunk. Az USB csatlakozó 1.1-es szabvány szerint működik.

A gépbe beépítettek egy SiRF-Star III típusú GPS vevőt is, mely lehetővé teszi az autós navigációt. A szükséges tartozékok mellett a csomag része az Asus GO nevű szoftver is, mely az Asus által liszenszelt iGO. A P527-re azonban nem a PNA-kból ismert 8-as verzió került, hanem a 2006 Plus, azaz nincsenek 3D-s épületek vagy hasonló. Pedig érdekelt volna, hogy a gyenge proci hogy boldogul a programmal. Mókás dolog, hogy a szoftver néha nem indul el, ugyanis a gépnek nincs elég memóriája a futtatáshoz. Emlékeim szerint az iGO ezen verziójának akadálymentes futtatásához legalább 25 MB kell, ennyi ugye az első indítás után sincs a gépen, őszintén szólva az is csoda, hogy egyáltalán elindul a szoftver, hosszú útvonalat pedig inkább ne akarjunk terveztetni! Az iGO mellett megtaláljuk a gépen a TraveLog nevű GPS szoftvert is, melynek ikonja inkább illene valami mesterlövész-alkalmazáshoz.

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A készülékben található kamera 2 megapixeles, autofókuszos. A kamerát kezelő szoftver kényelmesen kezelhető, a fókuszálás meglehetősen gyors, a beállítási lehetőségek között viszont semmi extrát nem találunk: expozíció-korrekció, fehéregyensúly, sorozatfelvétel, makró mód. A legfeljebb 1600 x 1200 pixeles képek egész jó minőségűek, a színek ha nem is kiemelkedően élénkek, de nem rosszak, a zajszűrés közepes, a makró felvételek viszont picit lágy hatásúak. Mozgóképeket legfeljebb 176 x 144 pixeles felbontásban rögzíthetünk, felejtős.

Zenei téren sem kiemelkedő a masina. Az audiofájlok lejátszására a Windows Media Playert használhatjuk, ennek hiányosságaira már számtalanszor kitértem, ezért most nem untatnék vele senkit. A fülhallgató és a kihangosító hangszóró egyaránt közepes minőségű. Az FM-rádió része a gép tudásának.

A hátlap alatt lévő akkumulátor 1300 mAh-s. A kis fogyasztású processzornak köszönhetően 2-3 napig képes táplálni a gépet.

Összegzés: mint az a tesztből nyilván kiderült, a P527 nem nyűgözött le, sőt. Bruttó 110.000 forintért egy lassú processzorral és kevés memóriával megáldott gépet kapunk, mely emiatt navigációs és multimédiás célokra is csak korlátozottan használható. A 3G hiánya fájó, a WiFi megléte viszont örömteli, bár a 2,6 hüvelykes kijelzőn nem hiszem, hogy sokat fognak böngészni a leendő tulajdonosok. Ennyi pénzért egy E-TEN X500+ sokkal jobb választás, de ha még egy kis összeget hozzárakunk, már egész komoly masinát is kaphatunk.

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

Specifikáció

Asus P527
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 58 x 113 x 15,4 mm
Tömeg 129 gramm
Processzor 200 MHz-es TI OMAP 850
ROM/RAM 128 / 64 MB (17 / 19 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,6 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD (SDHC-kompatibilis)
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP is)
GPS vevő SiRF-Star III
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, autofókuszos, mobilfény
Akkumulátor 1300 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb -
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés