Apple iPad WiFi + 3G - újratesztelve

Előszó

Nagyon ritkán fordul elő, hogy egy eszközt kétszer is le kell tesztelnünk. Okunk akár lehetne is rá, hogy ilyesmit tegyünk, az indokoltnál ugyanis sajnos gyakrabban fordul elő, hogy egy-egy gyártó piacra dob egy bétás szoftverrel felvértezett készüléket, amelyik nem működik jól, állandóan lefagy és mindenki csak szenved vele; ezekben az esetekben utólag szoktuk kiegészíteni vagy épp megvágdosni az eredeti tesztet, a már nem létező hibajelenségekre utaló mondatokat töröljük és kész is vagyunk. Az Apple iPad esetében viszont ez nem lenne elég. Egy hónapja ugyanis elkezdődött a hivatalos magyarországi forgalmazás, ami azért történhetett meg, mert a 4.2-es iOS operációs rendszer már magyarul is beszél. Ennél is fontosabb újítás viszont a multitasking megjelenése, mely miatt sokan teljesen újragondolták a készülékről alkotott véleményüket. Az új rendszer miatt már komolyabban át kellett volna írnunk az előző cikkünket, ám most tesztpéldányként egy 3G + WiFi modellt kaptunk, mely korábban még nem járt nálunk. Így született meg ez a cikk.

A külső nem változott

A külső nem sokat változott a WiFi-s modellhez képest, csupán két olyan elem került rá, melyek a 3G miatt elengedhetetlenek: baloldalt van egy microSIM foglalat, felül pedig a fém hátlapot egy részét műanyaggal pótolták ki, azalatt található ugyanis az antenna. A 9,7 hüvelykes képálójú masina mérete ezektől természetesen nem változott, továbbra is 242,8 x 189,7 x 13,4 milliméterről beszélhetünk, a tömeg viszont 680 helyett 730 gramm a WiFi + 3G modellnél.


[+]

A minőségről ugyanazt lehet elmondani, amit annak idején a WiFi-s iPadnél elmondtunk: egy kiválóan összerakott, minőségi eszközről van szó, melyet kellemes érzés a kezünbe venni. Az IPS techonlógiát használó, kapacitív érintőkijelző minősége kiváló, az 1024 x 768 pixeles felbontás is okénak tűnik ehhez a mérethez, bár többen állítják, hogy ez így kevés.

10 hüvelyk vagy 7 hüvelyk?

Az Apple iPad vs. Samsung Galaxy Tab vita központi eleme sok esetben a kijelző, a kérdés pedig ugyanaz: a 10 vagy a 7 hüvelykes képátló a kellemesebb? Szerencsére az elmúlt hónapokban mi is összeszedtünk némi tapasztalatot, ugyanis mindkét készüléket hosszú ideig volt szerencsénk használni. Azt továbbra sem lehet megmondani, hogy melyik méret jobb és melyik rosszabb, az viszont biztos, hogy a kisebb megjelenítővel rendelkező Samsung versenyzőt egy kézzel is vidáman el tudtunk használni, ami az iPadről sajnos abszolút nem mondható el.


[+]

Erről persze az Apple is tud, csak ők más filozófiát raktak a termék mögé. Az Apple iPad egy hordozható készülék, melyet leginkább egy kényelmes fotelben, egy vonatúton vagy a reptéri váróban lehet használni, míg a Galaxy Tab egy olyan cucc, melyet kissé kényelmetlenül ugyan, de tényleg zsebre lehet vágni (pont farzseb-méretű) és akár a buszon is elő lehet venni, mivel fél kézzel is használható. Ez persze még nem jelenti azt, hogy a koreai modellt jó érzés fél kézzel a kapaszkodót markolva, fél kézzel pedig a kijelzőt nyomkodva használni, de a lehetőség elméleti és gyakorlati szinten is adott, szemben az iPaddel. Véleményt tehát nem foglalnánk, de az biztos, hogy mindkét kijelzőméretnek megvannak a maga előnyei és az lenne a legjobb, ha mindkét modellből lenne 7 és 10 hüvelykes kijelzővel szerelt verzió is. A Samsung a jelek szerint nyitott a dologra, az Apple viszont kijelentette, hogy ők ennél kisebb kijelzővel szerelt táblagépet nem fognak gyártani, mert értelmetlen lenne. Az arrogancia most sem szimpatikus, de a lényeg átjött; iPadet a jövőben is csak két kézzel lehet majd használni.

Ami eddig a rendszerből hiányzott

Cikkünk megjelenésének egyik apropója az egy hónappal ezelőtt megjelent, 4.2-es verziószámú iOS rendszer, melyre természetesen minden korábbi iPad tulajdonos ingyen frissítheti a rendszerét. Nagyon fontos újítás, hogy a szoftver az iPhone-okhoz hasonlóan képes magyar nyelven kommunikálni, plusz belekerült a magyar szókiegészítő rendszer is, mely bátran kijelenthetjük, hogy az egyik legkorrektebb megoldás a piacon, rengeteg szót ismer és használata is kényelmes.

Az újítások listájának ezzel persze közel sincs vége, nézzük, hogy miket hozott a rendszer új változata:

Multitasking

iPhone-on és iPod touch-on már jó ideje elérhető, az iPadra viszont csak a mostani szoftververzióval jött el a multitasking, azaz annak lehetősége, hogy egyszerre több programot futtassunk. Az Apple mindezt egy viszonylag speciális módszerrel oldja meg, mely kíméli az akkumulátort és nem terheli feleslegesen a processzort, miközben a felhasználónak az az érzése, hogy a programok az asztali számítógépekhez hasonlóan egymás mellett futnak. Nagyon kellett már ez a funkció az iPadnek, hiszen egy efféle gép komoly konkurense lehet a note- és netbookoknak, melyek nyilvánvalóan tudják a multitaskingot és az annak köszönhető kényelmesebb használatot. Sok iPad felhasználótól hallottuk korábban azt az érvelést, hogy a multitasking azért nincs benne a készülékben, mert "nehéz lenne több dologra egyidejűleg koncentrálni"; úgy tűnik, hogy nem ez volt a hiányosság oka.

Mappák

Szintén nem újdonság az Apple telefonjának tulajdonosai számára, az iPadesek viszont nagyon örülhetnek annak, hogy a mappák is megérkeztek kedvenc készülékükre. Mostantól az alkalmazásokat mappákba dobálhatjuk, melyeket aztán nagyon könnyen el is érhetünk; a rendszer a nevekkel elég intelligensen bánik, ha például két játékot dobunk be egy mappába, annak neve alapértelmezésben az lesz, hogy "játékok", de ezt persze bármikor át lehet írni.

AirPrint

A beszédes nevű funkció egy nagyon egyszerűen kezelhető vezeték nélküli nyomtatást takar. Használatához nem szükséges meghajtóprogramok telepítése vagy a kábelekkel szenvedés, kell viszont egy olyan nyomtató, mely lehetővé teszi a funkció használatát.

AirPlay

Egy vezeték nélküli streaming eljárás, melynek segítségével az iPadünkön tárolt tartalmakat áttolhatjuk a Magyarországon egyelőre még nem kapható Apple TV-re vagy a szolgáltatással kompatibilis hangfalakra. Az Apple saját szabványáról van szó, mely viszonylag kevés eszközzel működik együtt, tehát valószínűleg sokkal kevésbé fog elterjedni, mint mondjuk a DLNA. Ettől függetlenül örvendetes a megléte, hiszen az Apple TV-vel rendelkező iPad tulajdonosok életét nagyban megkönnyíti.

Készülék követése

A Windows Phone 7-ben és az új HTC Sense-ben is megtalálható slágerfunkció természetesen az iPadből sem maradhatott ki. Pontosabban eddig sem hiányzott, de eddig csak MobileMe előfizetők használhatták, mostantól viszont mindenki számára ingyenes: a tulajdonosoknak egy webes felületen lehetőségük nyílik arra, hogy lekérdezzék készülékük aktuális pozícióját, a távolból lezárják azt egy jelszóval vagy töröljenek minden rajta tárolt adatot. Jelenleg ez a legtöbb, amit a tolvajok ellen egy efféle eszközön tenni lehet.

A felsoroltak mellett számtalan kisebb-nagyobb újítást is kapott az iOS 4.2-vel felvértezett iPad. Ilyen például a GameCenter nevű játékközpont megjelenése, mely amellett, hogy közösségi funkciókat is betölt, teret biztosít annak, hogy barátainkkal együtt vagy épp ellenük játszadozzunk egy arra alkalmas szoftverrel az interneten keresztül. Fejlődött az elektronikus levelezés, mostantól egy egyesített postafiókban is megnézhetjük az összes levelünket az összes e-mail fiókunkból. Szintén apróságnak tűnik, de nagyon is örvendetes, hogy mostantól webböngészés közben lehetőségünk van szövegre keresni az adott weboldalon; ezt eddig a nagygépessel ellentétben nem tudta a Safari mobil változata. A jegyzettömbben ezentúl betűtípust is választhatunk, a meghívókra közvetlenül a naptárból is válaszolhatunk (például akkor, ha Exchange-et használunk), továbbá vannak új kiosztású virtuális billentyűzetek és hasznos kisegítő lehetőségek.

Irodai alkalmazások

A készülék megjelenésekor még nem voltak elérhetők, most viszont már megvásárolhatók az Apple irodai programcsaládjának iPadre optimalizált tagjai, azaz a Pages nevű szövegszerkesztő, a Keynote névre hallgató prezentációkészítő és a Numbers kódnéven futó táblázatkezelő. Ha úgy tetszik, ezek a Word, PowerPoint és Excel szoftverek helyi megfelelői, melyek az iOS rendszerrel ellentétben nem tudnak magyarul, ráadásul nem is ingyenesek, hiszen darabját 7,99 euroért vásárolhatjuk meg. Ettől függetlenül sokaknak hasznosak lehetnek, nézzük hát őket!

A Pages használata meglepően könnyű, bár merőben más, mint amit egy rendes számítógép nyújt. Funkciók tekintetében nincs hiány, azonban szokni kell, hogy az egyszem érintőkijelzővel és a virtuális billentyűzettel hogyan kell bánni, de ha valaki belejön, egy teljesértékű alkalmazást kap, mely kompatibilis a Word által generált doc és docx formátumú fájlokkal is, ő maga pedig pdf formátumba is képes elmenteni a munkákat. A formázást segítik a sablonok és az, hogy az undo gomb akkor is működik, ha mondjuk három napja szerkesztettünk egy dokumentumot, de azt megint megnyitjuk. Kellemes csalódás, nem hittem volna, hogy egy efféle eszközre lehet érdemben is használható szövegszerkesztő alkalmazást készíteni.

A Keynote is nagyon rendben van, ha lehet, talán még könnyebben használható, mint a Pages, lévén egy prezentációkészítő alkalmazás kevésbé komplex, mint egy szövegszerkesztő. Mindenképp pozitív vele kapcsolatban, hogy támogatja a PowerPoint által készített fájlokat, melyekkel könnyedén dolgozhatunk az iPaden is. Csillogás és villogás terén sem lesz gondja senkinek, az Apple a sablonok, áttűnések és effektek terén kitett magáért. Az egyedüli negatívum, hogy ha olyan szöveget írunk be, mely nagy méretű, különleges betűtípust használ, a program néha beszaggat, de ettől függetlenül kiválóan használható arra, hogy akár egy vonatúton összedobjunk egy látványos prezentációt, melyet korábban elfelejtettünk megcsinálni.

A trió utolsó tagja a beszédes nevű Numbers, mely egy nagyon korrekt táblázatkezelő alkalmazás. Mindent tud, amit egy átlagember az Excelben használ, a kezelés viszont annak ellenére is kicsit nehézkes, hogy az Apple szemmel láthatóan mindent megtett a funkciók elérhetőségének megkönnyítése érdekében. Az adatbevitelhez többféle virtuális billentyűzet is rendelkezésre áll, külön fülön van a QWERTY gombsor és a numerikus rész, szeparált ablakot kapott a függvények bevitelére szolgáló rész is, mindent logikusan el lehet érni, de ehhez a funkcionalitáshoz alapvetően egér és billentyűzet kell. Az előző két programhoz hasonlóan ennek sincs alternatívája, tényleg a létező legjobb megoldás, de az én szubjektív véleményem az, hogy még ez is kevés: billentyűzet nélküli táblagépen nem lehet érdemben komoly táblázatokat létrehozni. A szoftvernek persze ettől függetlenül is komoly létjogosultsága van.

Az iOS 4.2 újdonságainak egy részéről és a fent bemutatott három irodai szoftverről egy videót is készítettünk, íme:

Internetes sebességteszt, összegzés

Internetes funkciók és sebességteszt

Ha már egy 3G-s iPad járt nálunk, megnéztük azt is, hogy hogyan működik és mennyire gyors a benne található modem. A használattal szerencsére semmilyen probléma nem akadt, az APN beállítása után vígan tudtunk netenzi a T-Mobile hálózatán, ha pedig felcsatlakoztunk WiFi-re, az lett az elsődleges kapcsolat és azt használta a készülék. Korlátozás, hogy a 30 MB fölötti alkalmazásokat mobilhálózaton keresztül nem hagyta letölteni a készülék az AppStore-ból, pedig a tesztkártyánkon 70 GB adatforgalom volt, úgyhogy gond nélkül lehúztuk volna a bolt legnagyobb alkalmazását is. Ez persze alapvetően nem egy súlyos probléma, de pár elvont esetben bosszantó lehet.

A sebességet igen egyszerűen mértük: adott volt két T-Mobile hálózatához tartozó SIM-kártya, melyek közül az egyiket (a microSIM-et) az iPadbe, a másikat pedig a MiFi névre hallgató vezeték nélküli routerbe raktuk be, majd lefuttattunk pár sebességtesztet. Mivel az iPaden nem futnak a Flash-re épülő sebességmérők, viszonylag kevés helyen tudtunk méricskélni, ráadásul a kapott számok sem teljesen egyértelműek. Ha a MiFi-re csatlakoztunk rá WiFi-vel, általában kicsit jobb sebességet kaptunk, mint amire az iPad önmagában képes volt, a legnagyobb mért letöltési érték MiFi-vel 6775 kbps, iPad 3G-vel pedig 6054 kbps volt, ami annak fényében elenyésző különbség, hogy a leglassabb értéket is a MiFi produkálta (2344 kbps az iPad 2878 kbps-ja ellenében). A feltöltésnél viszont nagy különbség adódott, az iPad önmagában rendre 2-300 kbps-os értékeket adott, míg a MiFi-vel 1111 kbps-ot is tudtunk mérni. A magyarázat igen egyszerű: az iPad a HSDPA-t ismeri, de a HSUPA-t nem, tehát felfelé legfeljebb 384 kbps-os értéket kaphatunk.

Összegzés

Az iPad WiFi + 3G adatátvitel szempontjából tehát jól teljesített, internetezés közben lehetetlen volt megmondani, hogy melyik módszerrel vagyunk fent a neten, de fájlok feltöltésénél és küldésénél azért érződött, hogy a feltöltési sebesség talán egy kicsit gyengébb a kelleténél, az a HSUPA bizony nem ártana bele. Az új rendszer sebességével és használhatóságával viszont maradéktalanul meg voltunk elégedve, a multitasking megléte rendkívül örömteli, az Apple irodai szoftverei pedig tényleg kiválóan használhatók.

Az iPad annak idején a Galaxy Tabhez hasonlóan egy tetszett plecsnit kapott tőlünk, melyet most sem változtatunk meg. Az viszont tisztán látszik, hogy jelenleg két olyan táblagép van piacon, amelyeket tényleg érdemben lehet használni, ezek pedig a fent említett modellek. A többi versenyzővel komoly probléma van, általában lassú, fagyásra hajlamos, nehezen használható eszközökről van szó, aki tehát efféle gépet szeretne vásárolni, csak Apple-en vagy Samsungban gondolkodhat. Egyelőre; a jövő év első felében rengeteg ígéretes eszköz érkezik majd, abban pedig szinte biztosak vagyunk, hogy 2011 az okostelefonok mellett a táblagépekről szól majd. Mi pedig csak azt ígérhetjük, hogy igyekszünk majd megnézni az összes létező megoldást.

Apple iPad WiFi + 3G

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés