Amit a Windows Mobile-ról tudni kell

Történelem, a rendszerek

Windows Mobile.. egy operációs rendszer, egy név, mellyel manapság egyre többször találkozunk a különféle boltok ajánlatait böngészve. A rendszer, pontosabban az azt futtató eszközök soha nem látott népszerűségnek örvendenek, ami többek között a navigációra kihegyezett PDA-knak, valamint az egyre olcsóbb okostelefonoknak és telefonos PDA-knak köszönhető. Sokan azonban nem tudják, hogy pontosan mi is ez az egész, mik a lehetőségei, miben különböznek az egyes variánsok. Ezekre, valamint a rendszerrel felmerülő további kérdésekre próbálunk választ adni.

A WM történelméről, fejlődéséről már publikáltunk egy külön cikket, aki szeretné mélyebben beleásni magát a dolgokba, az mindenekelőtt olvassa el azt, mert most csak a napjainkban aktuális dolgokra térünk ki. Alapvetően három vonalat különböztethetünk meg: az okostelefonokat, a PDA-kat, valamint a CE magra épülő, egyedi rendszert futtató navigációs és multimédiás eszközöket.


Balra egy telefonos PDA, jobbra egy okostelefon

A legelterjedtebb vonal a Windows Mobile for Pocket PC. Ezt futtatják a PDA-k és a telefonos PDA-k is. Rögtön itt tisztáznék egy félreértést: a telefonos Pocket PC-k nem egyelők az okostelefonokkal! A legalapvetőbb különbség a telefonos PDA-k és a Windows Mobile for Smartphone operációs rendszert futtató okostelefonok között az, hogy a PDA-k kijelzője érintésérzékeny, de persze sok egyéb eltérés is van. A legfrissebb verziószám mindkét platformnál a 6-os, a legrégebbi, de még ma is kapható rendszer a 2003. Az elnevezések minden verziószámnál mások, íme egy táblázat, mely remélhetőleg segít átlátni a dolgokat.

Windows Mobile rendszerek
Kernel verziószáma"Sima" PDATelefonos PDAOkostelefon (Smartphone)
CE 4.xWindows Mobile 2003/2003SE for Pocket PCWindows Mobile 2003/2003SE for Pocket PC Phone EditionWindows Mobile 2003/2003SE for Smartphone
CE 5.1Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Premium/ProfessionalWindows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone EditionWindows Mobile 5.0 for Smartphone
CE 5.2Windows Mobile 6 ClassicWindows Mobile 6 ProfessionalWindows Mobile 6 Standard

A Windows Mobile rendszer a Windows CE kernelre épül. A táblázatban utóbbi verziószáma a baloldali oszlopban látható, tőle jobbra olvashatók az egyes rendszervariánsok nevei. Vannak eszközök (mint például az általunk is tesztelt Cowon Q5), melyek CE-re épülő egyedi rendszert futtatnak - ilyen a PNA-k jelentős része is.


Egy Windows CE alapú rendszert futtató PNA

Programok telepítése

Most, hogy tisztában vagyunk az egyes rendszerek elnevezésével, nézzük, hogy milyen programokat tudunk telepíteni rájuk! A laikusok körében elterjedt tévhit, hogy a Windows Mobile rendszer szoftverek szempontjából kompatibilis az asztali rendszerekkel. Ez természetesen tévedés, a Windows XP alatt futó programokat nem tudjuk felrakni sem Pocket PC, sem Smartphone rendszert futtató gépekre - sőt mi több, ez a két platform egymással sem kompatibilis, bár sok programnak van PDA-s és okostelefonos változata is.

A szoftverek installálásának két módja van: vagy asztali PC-nkről, ActiveSync segítségével rakjuk fel a cuccokat, vagy magán az eszközön hajtjuk végre a telepítést. Előbbinél .exe kiterjesztésű telepítőfájlokra van szükség, ezt elindítva végigfut egy PC-s környezetből ismerős procedúra, majd feljön az ActiveSync egy ablaka, a program pedig települ a mobileszközre - a dolog akkor is működik, ha a kütyü épp nincs a számítógépre kötve, ez esetben ugyanis a következő csatlakoztatáskor kúszik fel a program rá.


Telepítés ActiveSync használatával

A dolog másik módja a cabinet, azaz .cab kiterjesztésű fájlok használata. Ezeket már magukon az eszközökön tudjuk használni, elég csak elindítani őket, a program már fel is kerül a Start menübe. Az egyes rendszerverziók között azonban eltérő a dolog módja: Windows Mobile 2003, illetve annál régebbi rendszereknél a .cab fájlokat alapvetően csak a belső memóriába tudjuk telepíteni, memóriakártyára nem. WM 5.0 és 6 alatt már választhatunk, hogy kártyára vagy memóriába kerüljön-e a cucc, azt viszont nem variálhatjuk, hogy milyen mappába. Fontos külöbség továbbá, hogy 2003 és 2003SE alatt a telepítést követően automatikusan törlődik a .cab fájl, az új rendszereknél viszont nem.


Telepítés .cab fájl használatával

Rendszerfrissítés, üzemidő növelése

Sarkalatos kérdés a rendszerek frissíthetősége. Sokakban felmerül a kérdés: az én gépem még Windows Mobile 2003-at futtat, rá tudom rakni a WM 6-ot? Nos, ez több dologtól függ..

A Microsoft a WM 5.0-ben változtatott egy nagyon fontos dolgot, nevezetesen a memóriakezelést. A régebbi gépek SD RAM-ot használtak a programok és a dokumentumok tárolására, mely memóriatípus ugye áramot igényel ahhoz, hogy ne veszítse el a rajta lévő adatokat. A gép akkumulátorának lemerülése után tehát veszélyben voltak adataink, amit a mérnökök úgy oldottak meg, hogy beépítettek egy backup akkumulátort (ami sokszor egy gombelem volt), így miután a fő akksi lemerült, adataink még pár napig/hétig biztonságban voltak. Látható azonban, hogy ez inkább amolyan félmegoldás, ezért a redmondi óriás lépett, és megváltoztatta a memóriakezelést: a programok WM5 és 6 alatt már ROM-ban tárolódnak, mely bár lassabb, de ebből a szempontból biztonságosabb módszer. A változatatás viszont gyakorlatilag kizárta azt, hogy a Windows Mobile 2003 rendszert 5.0-ra frissíthessék a gépek tulajdonosai, hiszen más a hardveres felépítés is. Pár próbálkozás azért volt, a népszerűbb gépek közül a HP hx4700-ra és a Dell Axim X51v-re jelent meg WM 2003 -> WM 5.0 frissítés, de nem lettek tökéletesek, a gépek lassúvá, instabillá váltak, amin csak hosszú idő és sok frissítés után tudtak úrrá lenni a gyártók, akik egyúttal rájöttek arra is, hogy ennyit nem ér nekik ez az egész. 2003-ról frissíteni tehát hivatalosan nem lehet, ellenben sok géphez létezik nem hivatalos frissítés, melyek jelentős része stabil, jól használható, ám a buherálás a garancia elvesztésével jár.


A HTC gépek tulajdonosai örülhetnek

A Windows Mobile 5.0 -> 6 frissítésnek a legtöbb gyártó nem áll az útjába, léteznek hivatalos frissítések. A legjobb helyzetben az E-TEN és HTC gépek tulajdonosai vannak, előbbi cég nagy rendszerességgel ad ki újabb és újabb ROM verziókat, a régebbi Glofiish szériás gépeket (X500, M700) pedig gond nélkül lehet frissíteni WM 6-ra. Az Asus gépek tulajdonosainak sincs okuk szomorkodásra (kivéve azoknak, akik P525-el rendelkeznek), hiszen az ő gyártójuk is kiadott hivatalos update-eket. A Fujitsu-Siemens tulajok sajnos nem örülhetnek, az N szériás gépeket csak nem hivatalosan lehet frissíteni. A gépekhez efféle frissítéseket az XDA-Developers fórumán találunk, a hivatalos csomagokat az adott gyártó weboldalán keressük.

A nem hivatalos ROM-frissítések telepítése az eszköz garanciájának elvesztésével jár, ezért csak megfelelő tudás birtokában, saját felelősségre lássunk neki az ilyesminek!

Végezetül ejtsünk pár szót az akkumulátor üzemidőről, pontosabban az élettartam növeléséről. Sok dolgot nem tudunk tenni azért, hogy gépünk tovább bírja szuflával, inkább arra tudunk odafigyelni, hogy fölöslegesen ne fogyasszuk a sokszor nagyon értékes áramot. A legfontosabb szabály, hogy a nem használt dolgokat kapcsoljuk ki: ha épp nem netezünk, ne menjen a WiFi, de igaz ez a Bluetooth-ra és a GPS-vevőre is. Sokat spórolhatunk továbbá azzal is, ha a kijelző fényerejét minimálisra állítjuk. A készenléti időt pedig az is nagy mértékben csökkenti, ha nem használt programokat futtatunk a háttérben. Ezzel kapcsolatban érdemes elolvasni az SPB Pocket Plus 4.0-t bemutató írásunkat.

Bocha

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés